Kayseray rayına oturuyor

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Kayseri Raylı Sistemi (Kayseray) projesi devam ederken Cumhuriyet Meydanı’nda döşenen rayların kaynakla birleştirilmesine başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kayserililer raylı ulaşımdan 2008 yılından itibaren yararlanmaya başlayacak.

Projeyi üstlenen Yapı Merkezi kurucusu ve CHP İstanbul Milletvekili Ersin Arıoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Emre Aykar ve Proje Müdürü Mehmet Başer’in yanısıra belediye ve müteahhit firma yetkililerinin katıldığı törende rayları birleştiren ilk kaynağı Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Özhaseki yaptı. Yıllardır konuşulan raylı sistemde artık sona yaklaşıldığını belirten Özhaseki, şunları söyledi:

“Uzun süren proje ve altyapı çalışmaları çerçevesinde bugün artık raylar döşenmeye başladı ve ilk kaynağı da hep beraber yapıyoruz. Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden düzenleme çalışmalarıyla beraber buradaki ray döşeme işleri de bitecek. Ardından Sivas Caddesi istikametine doğru olan bölümde raylar döşenmeye başlanacak. Bu bölümün 2007 Ocak ayına kadar bitirilmesi planlanıyor. Ardından raylı sistemin diğer güzergahlarında da raylar döşenmeye devam edecek. 2007 yılı Eylül ayında vagonların gelmesi ve 2008 yılı başında da deneme seferlerine başlanması hedefimizde. Başbakanımızın temel atma töreninde aldığı söz üzerine ilgili firma hız kesmeden çalışmaya devam ediyor. Rayları döşeyen firma da, vagonları yapan firma da konusunda uzman ve yetkili. Bu yüzden içimiz rahat. İnşallah Kayseri, 2008 yılı başlarında raylı sistemle tanışacak.”

TARİHİ ESERLER İÇİN ÖZEL ÖNLEM

Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Emre Aykar da konuşmasında, Kayseri’ye döşenen sistemin en teknik sistem olduğunu söyledi. Aykar ”Cumhuriyet Meydanı’ndan geçen raylı sistemin sarsıntısını ortadan kaldırmak ve tarihi eserlere zarar vermesini engellemek için bu bölümde, kauçuktan yapılmış özel bir malzeme kullanıyoruz. Bunun yanında 18 metrelik lik rayları birleştirirken çok özel bir karışım kullanılıyor ve bu da vagonların zıplamasını ve ses yapmasını engelliyor. Çok sessiz, hızlı ve konforlu bir sistem Kayseri’ye kazandırılacak” diye konuştu.

Konuşmaların ardından döşenen rayların iki ucu bin dereceye kadar ısıtıldı ve yine özel bir karışımla birleştirildi. Firma yetkilileri, döşenen raylardan alınan bir kesiti günün anısı olarak Başkan Özhaseki’ye verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious