Kayseri, Hollanda Kraliçesi'ni ağırladı

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Kayseri, Hollanda Kraliçesi Beatrix'i ağırladı. Beatrix ve beraberindeki heyet, Kayseri'de işadamlarıyla görüştü. Kraliçe için yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kraliçe Beatrix'in Kayseri'deki programları sırasında, geçeceği yollar tamamen trafiğe kapatıldı. Programlar için bin polis ve 250 jandarma görev yaptı.

Kraliçe ve beraberindeki heyet, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde işadamlarıyla görüştü.

Toplantıya işadamlarının yanı sıra, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve eşi de katıldı. Sektör temsilcilerinin brifinglerini dinleyen Kraliçe Beatrix, konuşmacılara Türkiye'de işçilerin nasıl örgütlendiğini, Avrupa'daki gibi sendikalaşmanın olup olmadığını veya işletmelerin farklı örgütlenme yapılarının bulunup bulunmadığını sordu.

Kraliçe toplantıda kadın girişimcilerin de bulunmasına sevindiğini ifade edince, söze Abdullah Gül girdi.

Gül, "Türkiye'de çalışma hayatında kadınlarımız gerçekten önemli görevlere sahiptir. Örneğin Türk işadamlarının üst düzeyde bir araya geldiği kuruluş olan TÜSİAD'ın başkanı, bir bayandır. Üstelik seçilerek gelmiştir. Arzuhan Yalçındağ hanımefendi çok aktif ve çok çalışkan bir Türk kadınıdır" diye konuştu.

Heyet, görüşmelerin ardından Kayseri'den ayrıldı.

Beatrix - Erdoğan görüşmesi

Kayseri'nin ardından başkent Ankara'ya geçen Hollanda Kraliçesi Beatrix, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Türk ve Hollandalı işadamlarıyla görüştü.

Başbakanlık Konutu'ndaki toplantıya, Kraliçe Beatrix ve Erdoğan'ın yanı sıra Prens Willem Alexander, Prenses Maxima, Devlet Bakanları Ali Babacan, Nimet Çubukçu, Hollanda Ekonomi Bakanı Van Der Hoeven, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, Hollanda'daki sanayi odalarının başkanı Bernard Wientyes ile Türk ve Hollandalı şirket temsilcileri katıldı.

Kraliçe Beatrix, toplantıda yaptığı kısa konuşmada, Türkiye ile Hollanda arasındaki ekonomik ilişkilerin geçmişinin 400 yıl kadar geriye uzandığına işaret ederek, toplantıya katılan şirket temsilcilerinin bu ilişkilerin nasıl daha da ileriye götürüleceğini tartışacaklarını söyledi.

İş ilişkilerinin ve olanaklarının iki ülke arasındaki ilişkilerin önemli bir bölümünü oluşturduğunu kaydeden Kraliçe, "Seçkin temsilcilerden oluşan heyetim, Türkiye ile ekonomik ilişkilere verdiğimiz önemin göstergesidir" diye konuştu.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne ziyaret

Hollanda Kraliçesi Beatrix ve Veliaht Prens Willem Alexander, daha sonra Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ni gezdi.

Yaklaşık 45 dakika süren ve basına kapalı yapılan ziyarette arkeolog Nilgün Sinan, Kraliçe Beatrix'e ve Prens Alexander'a müze ve müzedeki eserler hakkında bilgi verdi.

Kraliçe Beatrix'e gezinin ardından Hitit Güneşi Kursu heykeli ile antik takılar kitabı ve müze rehberi hediye edildi.

Beatrix, neolitik döneme ait ana tanrıça heykeli ile hayvan figürlerinin işlendiği eserlere ilgi gösterdi.

Müze, Paleolitik Çağ, Neolitik (Yeni/Cilalı Taş) Çağ, Kalkolitik (Bakır-Taş) Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk Çağı, Frig Krallığı, Geç Hitit Krallığı, Urartu Krallığı, Lidya Dönemi, M.Ö.1200'lerden Günümüze Anadolu Uygarlıkları ve Çağlar Boyu Ankara bölümlerinden oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious