Kayseri Barosu'ndan ilginç kutlama

Kayseri Barosu'ndan ilginç kutlama.43126
  • Giriş : 04.04.2008 / 17:33:00

Kayseri Barosu Yönetim Kurulu, AK Parti'ye açılan kapatma davasına atıfta bulunarak, 5 Nisan Avukatlar Günü'nün, hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti kavramlarının yıpratıldığı bir süreçte kutlandığını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baro Yönetim Kurulu tarafından 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, AK Parti için açılan kapatma davasına gönderme yapılarak, hukuk camiasının güvenilirliğini yitirmiş olarak, sıkıntılı bir dönemden geçtiğine dikkat çekildi.

Hukukçular olarak siyasal ve toplumsal sorunlarla uğraştırılan Türkiye'de özel bir sorumluluğa sahip olunduğunun bilincinde olduklarının altı çizilen açıklamada, hukukun üstünlüğü ve adaletli devlet kavramlarının yaşama geçmesi için en fazla çaba gösterenlerin avukatlar olduğu belirtildi.

Ülkenin hukuk adına zor bir dönemden geçtiğinin vurgulandığı açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Türkiye hak ve adalet duygularının zaafa uğratıldığı bir süreçte Avukatlar Günü'nü kutlamaktadır. Hukuk devleti ilkesine ne yazık ki sübjektif değerlendirmeler bir türlü ulaşılamamıştır. Sayısal gerçekler göz ardı edilerek ülkemiz adeta bir kaos içini itilmiştir. Kuvvetler ayrılığı ilkesi birbirine karıştırılmaya çalışılmaktadır. Yargı erkinin en önemli unsuru olan savunma adeta ayakbağı olarak gösterilmiş ve bir çok kazanımlarını kaybetmiştir. Tüm bu olumsuzluklar yanında bizler bir savunmanın neferleri olan avukatlar her zaman toplumun yanında ve onlarla birlikte olduğumuzu bu topluma görev ve borçlarımızın bulundu inancı ile Avukatlar Günü'nü kutluyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious