Kayseri Valisi suskunluğunu koruyor

Kayseri Valisi suskunluğunu koruyor.11657
  • Giriş : 04.04.2009 / 19:15:00
  • Güncelleme : 04.04.2009 / 18:40:12

Kaza sonrası “Yazıcıoğlu yaşıyor, şuuru açık” açıklaması yapan Kayseri Valisi Mevlüt Bilici suskunluğunu koruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasından hemen sonra 'kurtuldular' açıklaması yaparak kurtarma çalışmalarını geciktirmekle suçlanan Kayseri Valisi Mevlüt Bilici suskunluğunu koruyor. BBP yöneticilerinin “Olay günü Vali Bilici, Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının kurtarıldığı bilgisini askeri kaynaktan aldığını söyledi” açıklamaları ise soru işaretlerine neden oldu.

8 GÜN SONRA HABERE DÜZELTME

Kayseri Valisi Bilici, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazası sonrası “Yazıcıoğlu yaşıyor. Şuuru açık. Kayseri'ye getirildi” açıklaması yapmıştı. Bilici'yi kaynak göstererek açıklamayı servis etmişti. AA, kazadan 8 gün sonra haberini iptal ettiğini duyurdu. Bilici'nin ilk açıklaması ve 8 gün sonra ilgili haberin iptal edilmesi kazayla ilgili şüpheleri artırdı.

BBP Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Selçuk Özdağ kazaya geç müdahale edilmesine neden olan 'kurtuldular' haberini olay günü Vali Bilici'yi arayarak teyit ettiğini söyledi. Özdağ “Vali Bilici'ye haberin kaynağını sorduğumda 'askeri kaynak' cevabını verdi” dedi. Özdağ enkaza ulaşmak için zaman kaybına yol açtığını öne sürdüğü bilgiyi Kayseri Valisi Bilici'den aldığını söylemişti. Özdağ, Sivas eski milletvekili Nevzat Yanmaz'ın da Vali Bilici'yle görüştüğünü belirterek, Vali'ye bu bilgiyi nereden aldıklarını sorduğunda, “Askeri bir merciden aldım, askeri cenahtan aldım” şeklinde cevap verdiğini aktarmıştı. Kazadan sonra Vali Yardımcısıyla konuşan BBP'li eski Vekil Nevzat Yanmaz da 'Vali gerekeni söyledi' cevabını aldığını söyledi. Kazadan 8 gün sonra AA'nın 'böyle bir açıklama yok' haberini de ilginç bulan Yalmaz “Bu kaza araştırılmalı” diye konuştu.

KİM BU ASKER

Bilici, Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasıyla ilgili iddialarla ilgili olarak “Konuşacağımız bir şey yok. Milletimizin başı sağolsun.” dedi. Kayseri'de Yazıcıoğlu için oluşturulan taziye defterine hislerini yazan Vali Bilici, partililere başsağlığı diledi. Bilici, medya mensuplarının ısrarlı sorularına karşın 'Benim alakam yok. Yanlış bir haber yazılmış' ifadelerini kullanmakla yetindi.

Kazayı Meclis araştıracak

BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düşmesi, Meclis tarafından araştırılacak. Kazanın ardından AK Parti, MHP ve CHP'li milletvekilleri tarafından verilen araştırma önergeleri, 8 Nisan Çarşamba günü TBMM Genel Kurulunda birleştirilerek görüşülecek. Grupların konu üzerindeki görüşbirliği olması nedeniyle önergenin kabul edilerek, Araştırma Komisyonu kurulması bekleniyor.

Genel Kurulun 31 Mart Salı günkü birleşiminde okunan araştırma önergelerinde, farklı noktalara işaret ediliyor. AK Parti Grup Başkanvekilleri tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, 'Kazayla ilgili toplumumuzda en ufak bir şüpheye yer bırakmamak için helikopter kazasının araştırılarak alınması gereken önlemlerin tespit edilmesi' isteniyor.

MHP Grup Başkanvekilleri tarafından verilen önergede ise helikopterin düşmesinin ardından arama kurtarma çalışmalarındaki etkinlik ve koordinasyon zaaflarının ve kurtarma çalışmalarının, kazanın meydana geldiği yerlerden farklı yerlerde sürdürülmesinin sebeplerinin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması istenirken, 'Kurtarma çalışmaları hakkında siyasi iktidar ve kamu görevlileri tarafından yanlış ve çelişkili açıklamalar yapıldığı, zafiyet ve ihmallerin yaşandığı iddialarına neden olmuştur' denildi.

Kazadan önceki son fotoğrafları

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, İHA muhabiri İsmail Güneş ve pilot Kaya İstektepe'nin kazadan önce helikoptere binerken çekilen son fotoğraflar objektiflere böyle yansıdı. BBP'li Bekir Kılıç'ın cep telefonuyla çektiği kareler hafızalarda son fotoğraf olarak yerini alacak. Karenin birisinde Yazıcıoğlu helikoptere binmek üzereyken görülürken, Pilot Kaya İstektepe'nin kapıyı açarak gülümsemesi dikkat çekiyor. Diğer fotoğrafta ise Yazıcıoğlu, helikopterin sol arka koltuğunda emniyet kemeri bağlı bir şekilde görülüyor. İsmail Güneş'te fotoğraf makinesi ile elindeki kamerasıyla görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*