Kayseri ve Antalya'da AIDS paniği

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Kayseri polisinin yaptığı fuhuş operasyonunda Kayseri'ye gelen 14 yabancı uyruklu kadın yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kayseri'de iki gün bulunan Gürcistan uyruklu AIDS'li kadının Antalya'dan Kayseri'ye geldiği ve bir süre öncede İstanbul'da bulunduğu belirtildi. Yetkililer, bu kadınla ilişkisi olan erkeklerin HIV virüsü kapmış olabilecekleri ve bu nedenle mutlaka en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmalarını istedi.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ve Ahlak Masası ekiplerince değişik semtlerde 3 ayrı eve yapılan fuhuş operasyonunda 5'i Türk vatandaşı olmuş toplam 14 yabancı uyruklu kadın yakalandı. Yakalanan kadınların, 3 ay ila 10 yıl arasında değişen zamanlarda Türkiye'de oldukları tespit edildi.

Kadınların Kayseri Zührevi Hastalıklar Hastanesinde yapılan kontrollerinde Gürcistan uyruklu İrine Mezvrishvili HIV virüsü taşıdığı ortaya çıktı. Çıkan bu sonuç üzerine Antalya ve Kayseri'de AIDS paniği yaşanmaya başlandı. Diğer 9 kadının yapılan muayenelerinde frengi ve hepatit C ile B hastalıkları tespit edildi. Bu yılın Mayıs ayında yakalanarak sınır dışı edilen ve tekrar Türkiye'ye gelen AIDS'li kadının, Türkiye'de bulunduğu sürede hangi illerde olduğu yönünde yapılan araştırmada Antalya ve Kayseri'de bulunduğu tespit edildi. İstanbul ilinde de bir süre kalmış olacağı belirtilen kadınla ilişkisi bulunan kişilerin AIDS'e yakalanma tehlikesi bulunduğu bildirildi. Bu kişilerin AIDS virüsü kapmış olabilecekleri ifade edildi. Gürcistan uyruklu bu kadınla ilişkisi olanlarında biran önce en yakın sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri istendi. Mayıs ayında sınır dışı edilen bu kadının o dönemde yapılan sağlık kontrollerinde AIDS hastası olmadığı belirtildi.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Kadir Çetinkara, tamamen cinsel yolla bulaşan AIDS hastalığının ilk zamanlarda belirlenemediğini söyledi. Çetinkara, kişiye AIDS virüsünün bulaştığının vücudun direncine göre 4 ay, 6 ay, 1 veya 4 yıl ve hatta 10 yıl sonra ortaya çıktığını anlatarak, tedavisinin mümkün olmadığını hatırlattı. Çetinkara, AIDS ile ilgili yaptıkları çalışmada bu virüsü kapan kişilerin belirlenerek diğer insanlarla olan ilişkilerinin takibini ve yeni AIDS virüsü bulaştırmamasını sağlamak öte olmadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious