Kayseri yağmura teslim

  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

Kayseri'de aniden bastıran yağmur yağışı hayatı olumsuz etkiledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yağış nedeniyle Kayseri-Ankara karayolunun Yeni Sanayi Kavşağı'nda aşırı su birikmesi ve birkaç aracın bozulması nedeniyle trafik kontrollü olarak sağlandı. Yeni Sanayi'de 25 işyerine su dolarken, şehir merkezinde de bodrum katlarda bulunan 15 işyerini su bastı. İtfaiye ekiplerinin ve esnafın kendi çabalarıyla boşaltılan su maddi hasara neden oldu.

Öte yandan, Gazi Osman alt geçidinde logar kapaklarının tıkanması nedeniyle su birikti. Bir araç burada kalırken trafik ekipleri alt geçidi ulaşıma kapattı. İtfaiyenin yaptığı çalışma sonucunda logar kapakları açılarak buradaki suyun tahliyesi sağlandı. Şehir merkezinde bodrum katta bulunan bir hamamın içerisine de yağmur suyu doldu. Elektrik şirketi yetkilileri tarafından hamamın elektrikleri kesildikten sonra su tahliyesi yapıldı. Eskişehir Bağları yolunda doğalgaz çalışması nedeniyle kazılan çukur yüzünden bir kamyonet çamura saplandı. Kamyonet, çekici vasıtasıyla kurtarıldı. Aşırı yağış nedeniyle ev ve işyerlerindeki su baskını yüzünden maddi hasar meydana gelirken ölen yada yaralanan olmadı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürü Metin Kızıltan, yağış sonrasında kendilerine 330 civarında kayıtlı ihbar geldiğini açıkladı. Kızıltan, ihbarların birkaç kez tekrar tekrar yapılmasından dolayı ihbar sayısının arttığına dikkat çekerek, "Eskişehir Bağları, Fevzi Çakmak, Hürriyet mahallesinde ev ve işyeri su baskını yaşandı. Buralara ekiplerimiz anında giderek su tahliyesi çalışması yaptı. Ekiplerimizin gece boyunca su tahliyesi yaptığı ev ve işyeri sayısı 70'e ulaştı. Onun dışında 50 kadar ihbarı değerlendiren ekiplerimiz, olay yerine gittiklerinde caddede biriken 10 santimetre yüksekliğindeki suyu bile ihbar eden vatandaşlarımızla karşılaştı. Birçok ihbarda bu şekilde boşa çıkarken ekiplerimizin zaman kaybına neden oldu" dedi.

Kayseri-Ankara karayolu Yeni Sanayi Kavşağında su birikintisinin bordür taşı seviyesine kadar ulaştığını belirten İtfaiye Müdürü Kızıltan, burada araç trafiğinin kontrollü olarak sağlandığını anlatarak, "Ekiplerimiz bölgeye gittiklerinde mevcut kanalların yetersiz kaldığını ve bazı kanallarında tıkandığını gördü. Burada kanalların açılarak motorpomplar kullanmak suretiyle su tahliyesi yapıldı" diye konuştu. Kızıltan, gece 145 personelin çalıştığını ve ikişerli gruplar halende olay yerine gidildiğini anlatarak, "Elimizde bulunan 30 kadar motorpomplarla su tahliyesi yaptık" şeklinde konuştu.

METREKAREYE 28.8 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Kayseri Meteoroloji Bölge Müdür yardımcısı Ali Genç, dün gece aniden ve kuvvetli olan yağmur yağışında yaptıkları ölçümde metrekareye 28.8 metrekare yağış düştüğünü açıkladı. Genç, şunları söyledi; "İstasyonlarımız tarafından yapılan ölçümlerde şehir merkezine oldukça fazla yağışın düştüğü tespit edildi. Nadir olan bu yağış sonucunda şehir merkezinde metrekareye 28.8, Erkilet beldesinde 13.8, Sarız ilçesinde 5.1, Tomarza ilçesinde 1.6, Develi ilçesinde 0.2 ve Pınarbaşı ilçesinde 4.2 kilogram yağış düştü" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious