Kayseri'de 10 milyon fidan dikildi

Kayseri'de 10 milyon fidan dikildi.19129
  • Giriş : 09.04.2009 / 15:59:00

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Milli Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında Kayseri'de 2008 yılında 10 milyon ağaç dikildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının katıldığı ağaç dikme seferberliği kapsamında il genelinde 6 bin 260 hektarlık alanın ağaçlandırıldığını belirten Çevre ve Orman İl Müdürü Melehat Özoğul, 5 yıl devam edecek olan kampanya kapsamında Kayseri'de 28 bin hektarlık alanın ağaçlandırılacağını açıkladı.

Bir hektarlık alana yaklaşık 2 bin ağaç dikilebildiğini kaydeden Özoğul, kampanya süresi boyunca Kayseri'de yaklaşık 60 bin ağacı toprakla buluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Kayseri'nin yeşil alan bakımından fakir bir şehir ve yüzde 6 gibi çok düşük bir ormanlık alana sahip olduğunu anlatan Özoğul, "Dünya standartlarına ulaşabilmemiz için yüzde 30'luk orman arazisine ulaşmamız gerekiyor. Bunun içinde 400 bin hektarlık alanı ağaçlandırmamız gerekiyor. Her yıl 10 milyon ağaç dikersek ancak 40 yılda bu hedefimize ulaşabiliriz. Onun için daha kısa sürede daha fazla ağaç dikerek yeşil ve ormanlık alan bakımından dünya standartlarında bir şehir olmak istiyoruz. Bu konuda tüm kamu ve özel kuruluşlarla birlikte vatandaşların desteğini önemsiyoruz." dedi.

Daha önce fidanları başka illerden ve kurumlardan temin etmeye çalıştıklarını hatırlatan Özoğul, Çevre ve Orman Müdürlüğü bünyesinde 5 milyon ve üzeri kapasiteli fidanlık kurduklarını ve fidanları buradan temin etmeye başladıklarını dile getirdi.

Bu yıl 3 milyon fidanın oluşturulan fidanlıktan alındığını aktaran Özoğul, bu fidanlığın bölgesel olması için Çevre ve Orman Bakanlığı'nın da çalışma yaptığını hatırlattı.

Bu sayede civar illerin fidanlarının da Kayseri'den gideceğinin altını çizen Özoğul, yeşil bir Türkiye'nin adımlarının Kayseri'den atılmış olacağını kaydetti.

Özoğul, fidanlıktan vatandaşlarında yararlanabileceğini belirterek, isteyen vatandaşların müracaat ederek buradan fidan alabileceklerini vurguladı.

Ağaçların havadaki sera gazını emdiğini hatırlatan Özoğul, küresel ısınma ve iklim değişikliyle mücadelenin en kolay ve basit yönteminin ağaçlandırma çalışmaları olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*