Kayseri'de Alevi derneğinden AK Parti'ye tepki

Kayseri'de Alevi derneğinden AK Parti'ye tepki.36240
  • Giriş : 13.01.2008 / 18:20:00
  • Güncelleme : 13.01.2008 / 18:36:05

Kayseri Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği, Adalet ve Kalkınma (AK) Partisi Kayseri il teşkilat binasının önünde eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dernek üyeleri, Ankara'da düzenlenen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı Muharrem ayı iftarına tepki gösterdi. Dernek Başkanı Rüstem Gümüş, "Alevi sorunlarını çözmek için yemekli bir şova ihtiyaç yoktur" dedi.
AK Parti binası önünde toplanan dernek üyelerine, Eğitim-Sen, SES, Eğit-Der sendikaları ile Karaözü ve Çevre Köyleri ile ÖDP, CHP ve EMEP destek verdi. Dernek üyelerinden birkaçı ellerindeki sazları hava kaldırarak, 'İnanca Özgürlük, Haklara eşitlik', 'Ak Parti Şaşırma, Pir Sultan Burada' sloganları attı. Bazı dernek üyeleri ise, 'Pir Sultan Abdal Torunları Hızır Paşa Sofrasına oturmadı', 'Alevileri Kandırma Partisi' dövizleri taşıdı.

Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Rüstem Gümüş, AK Parti'nin Alevi açılımı konusunda samimi olduğuna inanmadıklarını söyledi. Gümüş, "Demokrasinin ve laikiliğin içini boşaltanlar bugün sorunlarımızı çözme adına değerlerimizle dalga geçmektedirler. AK Parti son günlerde Alevileri hatırlayarak, tutum değişikliğine gitmiştir. Biz, AK Parti'nin Alevi açılımına inanmıyoruz." diye konuştu.

Alevilik sorunun bir demokrasi sorunu olduğunu ileri süren Gümüş, şunları söyledi: "AK Parti'nin bir çok konuda yaptığı gibi Alevilik konusunda böl-parçala politikaları devam etmektedir. (Bazı alevi örgütleri sorunun çözülmesine istemiyorlar) iddiasının aslında AK Parti'nin kendi yanlışlıklarını örtmesi ve Aleviler arasında ayrımcılık yapmaya yönelik bir taktiğidir. Çözümden uzak duran AK Parti'nin kendisidir, bu nedenle çözüm ve diyalog yerine çatışma dili kullanıyorlar. Eğer AK Parti sorunu çözmek istiyorsa Aleviliği tanımlamaktan ve bir terzi gibi elbise dikmekten vazgeçerek, Alevilerin sorunlarını Alevi kurmaylarıyla çözmelidir. Eğer Ak Parti samimi ise Aleviliği anayasal güvence altına almalı, zorunlu din derslerini kaldırmalı ve cemevlerini ibadethane olarak kabul etmelidir."

Açıklamanın ardından dernek üyeleri, olaysız bir şekilde dağıldı.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious