Kayseri'de deprem: 20 ev, 2 cami hasarlı

Kayseri'de deprem: 20 ev, 2 cami hasarlı.11645
  • Giriş : 13.11.2008 / 05:40:00
  • Güncelleme : 13.11.2008 / 00:01:22

Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde meydana gelen orta şiddetli depremde 20 ev ve 2 caminin minaresi zarar gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güneşli beldesi Kale Mahallesi'nde çoğunluğu eski olan 20 dolayında evde hafif ve orta derecede hasar oluştu. Bazı ahır ve garajlarda duvar yıkıldı, çökmeler oldu.

Kale Mahallesi muhtarı Ali Akın, AA muhabirine, ''En çok zarar mahallemizde meydana geldi. Betonarme olmayan evler depreme dayanamadı. Enkaz altında kalan yok. Mahalle halkı korkudan evlerine giremiyor. Kızılay'ın çadır ve battaniye göndermesini bekliyoruz. Can kaybı olmamasına seviniyoruz'' dedi.

Mahalle sakinlerinden Mahmut Öveç de ''Deprem sırasında çok korktuk. Yer altından şiddetli sesler geldi. İlk kez böyle şiddetli bir deprem gördüğümüz için korkumuz fazla oldu'' diye konuştu.

Öte yandan, Kayseri Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ile sivil savunma ve jandarma ekipleri, Güneşli beldesinde hasar gören yapılarda incelemelerde bulundu.

Deprem sırasında Aşağı Cami ve Yukarı Cami'nin minarelerinde çatlaklar oluştuğu görüldü.

Jandarma ekipleri, vatandaşları minarelerin çevresine yaklaşmamaları konusunda uyardı.

Beldede evleri hasar gören 10 aile, geceyi geçirmeleri için okul binasına yerleştirildi.

Kale ve Cumhuriyet mahallelerinde telefon ve elektrik hatlarının kesildiği, yetkililerin hatları onarmak için çalışmalara başladığı belirtildi.

İKİ BİNA ARASINDAKİ ÇATLAK PANİĞE NEDEN OLDU

Bu arada, depremin hissedildiği kent merkezinde, daha önceden iki bina arasında olan çatlak paniğe neden oldu.

İstasyon Caddesi'ndeki AK İş Merkezi ile bitişiğinde bulunan bina arasındaki çatlak, deprem sonrası vatandaşları korkuttu. Vatandaşların ihbarı ile bölgeye gelen polis ekipleri, bina çevresini güvenlik çemberine aldı.

İtfaiye ve belediye ekipleri de binada inceleme yaptı. Binalar arasındaki çatlağın depremden önce de olduğu anlaşılınca güvenlik önlemlerine son verildi.

İş merkezinin alt katında kırtasiye dükkanı işleten Cemal Palitçi, iki bina arasındaki çatlağın yıllardır olduğunu ve depremle ilişkisi olmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*