Kayseri'de mart ayında 352 maden sahası açılacak

Kayseri'de mart ayında 352 maden sahası açılacak.20314
  • Giriş : 15.02.2008 / 10:01:00

Maden çeşitliliği ve saha bakımından oldukça zengin olan Kayseri'de yeni maden sahaları açılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maden çeşitliliği ve saha bakımından oldukça zengin olan Kayseri'de mart ayında 352 maden sahası ihale yolu ile aramaya açılacak.

Her yıl yapılan düzenlemelerle belirli oranlarda maden sahalarını aramaya açan Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, mart ayında son yılların en fazla maden sahasını aramaya açacak.

Kayseri Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Kamil Akçadırcı, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış olan çalışmalara göre; Kayseri'de asbest, bakır, kurşun, çinko, demir, diyatomit, flourit, fosfat, jips, kaolen, krom, manganez, manyezit, perlit, uranyum, pomza, mermer, linyit ve turba madenlerinin tespit edildiğini açıkladı.

Kayseri'de 777 firma tarafından 187 işletme, 865 arama ruhsatlı toplam bin 52 maden sahasında faaliyet gösterildiğini kaydeden Akçadırcı, "Mevcut maden potansiyelinin müteşebbislerimiz tarafından değerlendirilmesi ve maden yataklarının işletilmesi gelir ve istihdam açısından ilimiz ekonomisine önemli oranda katkı sağlayacak ve Kayseri'nin ticari hayatını olumlu yönde etkileyecektir. Kayseri sınırları dahilinde bulunan ve herhangi bir nedenle hukuki durumu sona ermiş olan 352 maden sahası, Maden Kanunu'nun 30'ncu maddesi hükümlerine göre Mart ayında ihale yolu ile özel sektörün aramalarına açılacaktır. İhalesi yapılacak olan 352 maden sahasında 2. grup 258, 3. grup 32, 4. grup 41 ve 5. grup 21 maden sahası yer alıyor" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nce Mart ayında ihalesi yapılacak olan maden sahalarının ilçesi, maden grubu, koordinat dokümanları ve alanları ile ihale tarih ve saatlerini ihtiva eden listelerin İl Müdürlüğü ilan panosunda askıya çıkartıldığı bilgisini veren Akçadırcı, maden sahalarına işadamlarının özel ilgi göstermesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious