Kayseri'de ulaşım rayına oturuyor

Kayseri'de ulaşım rayına oturuyor.2635
  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

Kayseri'de ulaşıma köklü çözüm getirmesi beklenen Kayseri Raylı Sistem Hattı'nın (Kayseray) ilk rayları monte edilmeye başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Kayseri'nin en önemli projelerinden biri olan Kayseray'da çalışmalara hız verildi. Kayseray hattı üzerindeki karayolu kavşaklarına alt ve üst geçitlerin yapılmasının ardından tramvay hattına raylar da döşenmeye başladı. Yapılan anlaşmalar çerçevesinde Avusturya ve Polonya'da üretilen rayların Kayseray hattına ilk monte edildiği bölge Cumhuriyet Meydanı oldu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Arif Emecen, toplam 4 bin 300 ton ray kullanılacağını belirterek, "Avusturya ve Polonya'da üretilen bu rayların bin tonluk ilk bölümü demiryolu ile Kayseri'ye kadar ulaştı. Buradan da tırlar vasıtasıyla şantiyeye getiriliyor. Yüklenici firma, burada bunların eğimini yapacak ve ilk olarak Cumhuriyet Meydanı'ndan Fuzuli Kavşağı'na kadar olan kısımda ray döşeme çalışmalarına başlanacak. Sonrasında da hattın diğer bölümlerinde ray döşeme çalışmalarına devam edilecek. 2007 yılı sonuna kadar bütün hatta ray döşeme çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz." dedi.

Şehrin ulaşım sorununa köklü çözüm aradıklarını belirten Arif Emecan, Kayseray'ın 2008 yılı Ağustos ayında yolcu taşımaya başlayacağını söyledi. Projenin tamamının 100 milyon Euro'ya yapılacağını belirten Emecan şöyle devam etti; "Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında temeli atılan Kayseray, 100 milyon Euro ile Türkiye'deki diğer hafif raylı sistemler içinde en ucuza mal edilen raylı sistem hattı olacak. İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Konya gibi şehirlerde trafiğe nefes aldıran raylı sistem, uzun vadede Kayseri'nin trafiğini de rahatlatacak. Kayseray üzerinden 22 tramvay çift yönlük olarak yolcu taşıyacak. Organize sanayi bölgesinden Mimarsinan Kavşağına doğu-batı yönünde yaklaşık 18 kilometrelik yol 41 dakikada katedilebilecek."

HER İSTASYONA 4 DAKİKADA BİR TRAMVAY

Kayseri Ulaşım Daire Başkanı Arif Emecan, Kayseray hattı üzerinde 29 indirme bindirme peronu bulunacağını da dile getirdi. Peronlar arasındaki ortalama uzaklığın 400 ila 800 metre arasında değişeceğini anlatan Emecan "Projeye göre, Kayseray hattında 29 yolcu bekleme istasyonu olacak. İstasyonlar arası, yer şekillerine ve yolcu yoğunluğuna göre yaklaşık 400-800 metre olacak. Yolcu bekleme istasyonları çift yönlü Kayseray hattının ortasında bulunacak. Yolcu yoğunluğu dikkate alınarak tramvaylar çalışacak. Sabah ve akşam yolcu yoğunluğunun olduğu saatlerde (07.00-09:00 arası ile 17:00-20:00 arası) tramvaylar her istasyona 4 dakikada bir gelecek." diye konuştu.

KAYSERAY ÇEVRE DOSTU OLACAK

Arif Emecan, Kayseray sisteminde kullanılacak araçların elektrik kullanması nedeniyle hava kirliliğine de neden olmadığını kaydetti. Elektrikle çalışan bir sistem olan Kayseray'ın havası en kirli şehir olarak bilinen Kayseri'deki motorlu araç trafiğini azaltarak hava kirliliğinin azalmasına da katkı sağlayacağını anlattı. Kayseray hattı boyunca her 50 metreye ağaç dikileceğini de belirten Emecan, Kayseray hattının raylı sistemi arasında makaslar dışında yeşillendirileceğini de aktardı.

GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINACAK

Kayseri'nin prestijine de katkı sağlayacak olan Kayseray projesinde, dünyanın birçok yerinde raylı sistem hatlarının teröristlerin birinci hedefleri arasında bulunduğu göz önünde bulundurarak güvenlik tedbirleri de düşünüldü. Projeye göre, her tramvay ve yolcu istasyonu güvenlik kamerası izlenecek. Görüntüler gün boyunca kayıt altına alınacak. Yolcu istasyonlarında acil durumlar için telefonlar bulunacak.

Öte yandan Kayseray'ın kurulmasıyla, dijital yolcu kartlarında otobüs ve tramvay arasında aktarma göz önüne alınarak süre düzenlemesi yapılacak. Yolcular bekleme istasyonlarına turnikelerden geçerek ulaşacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious