Kayseri'de Yoğurt Festivali

Kayseri'de Yoğurt Festivali.20322
  • Giriş : 08.06.2008 / 23:07:00

Kayseri'nin Akkışla ilçesinde gerçekleştirilen Yoğurt Festivali'nde 500 kilo bulgurla birlikte 10 ton yoğurt dağıtıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Akkışla Belediyesi tarafından 205'incisi düzenlenen Yoğurt Fevtivali, Üsküdar Yaylası'nda gerçekleştirildi. Festivale AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya, Kayseri Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmet Taymuş, Yörük Türkmen Vakfı Başkanı Ali Aydın ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Renkli görüntülere sahne olan festivalde aşıklar sazlar eşliğinde atışırken, yiğitler meydana çıkarak topluluk önünde güreş tuttu. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte 30 koyun kesilerek 500 kilo pilavla birlikte 10 ton yoğurt eşliğinde dağıtıldı. Festivale gelen vatandaşlar hem piknik yaptı hem de coşkuya ortak oldu.

Akkışla Belediye Başkanı Ahmet Tuncel, yaptığı konuşmada, festivalde kullanılan yoğurdun Mayıs sonu ve Haziran ayı başlarında alınan ilk süt ise yapıldığını anlattı. Türkmen geleneği çerçevesinde koyunlardan alınan ilk sütle yapılan yoğurdun hepbirlikte şenliklerle yendiğini belirten Tuncel, coşku içinde kutlanan etkinliklere her geçen yıl ilgilin arttığını dile getirdi.

AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya, bu tür festivallerin birlik ve beraberlik dayanışmasını arttırdığını ifade etti. Öksüzkaya, "İnsanlar birlik ve beraberlik içerisinde olduğu müddetçe önündeki engelleri aşar" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı konser verirken folklor gösterileri festivale renk kattı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious