Kayserililer, İsrail malı almayacak

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Kayseri'de sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Filistin Dayanışma Grubu, basın açıklaması yaparak, vatandaşlardan İsrail mallarını almamalarını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Grup, basın açıklamasının ardından PTT binasına geçerek, Başbakan ve İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri'ne mektup gönderdi.
Kayseri'de, İsrail'in Lübnan ve Filistin'e yönelik yaptığı saldırılara karşı tepki göstermek için çok sayıda sivil toplum örgütünün oluşturduğu Filistin Dayanışma Grubu kuruldu. Grup, şehrin en işlek bölgesi olan Millet caddesinde İsrail mallarının boykot edilmesi amacıyla basın açıklaması düzenledi. Grup adına konuşma yapan Avukat Kadir Hikmet Beyazıt, İsrail'in Lübnan ve Filistin'de Müslüman kanı akıttığını ifade ederek, "Biz burada onlara sahip çıkmalıyız. Müslüman kardeşlerimize sahip çıkmalıyız. Terörü bahane ederek adeta terör estiren, terör örgütünden farklı hareket etmeyen İsrail'e birilerinin dur demesi gerekir. Herkes susmuş olayları izlerken masum bebekler katlediliyor. Masum insanlar, kadınlar bombalarla öldürülüyor. Bunlara dur demek için bizim de elimizde fırsat var. İsrail mallarını boykot ederek, onların mallarını almayarak Lübnan ve Filistinli Müslüman kardeşlerimize sahip çıkmalıyız. Herkes üzerine düşen bu görevi yaparsa, belki bugün susmakla yetinen devletler, ülkeler, bu suskunluğunu bozar ve sesleri çıkar. Hep beraber boykot edelim. İsrail malları almayalım" diye konuştu.

Bu arada grubun getirdiği siyah çelenk, açıklama yapıldıktan sonra geri götürüldü. İsrail markası ürünlerin satıldığı mağaza önüne konulacağı belirtilen siyah çelenk, mağaza sahibinin grup adına konuşan Avukat kadir Hikmet Beyazıt'tan ricası üzerine konulmadı ve geri götürüldü.

Buradaki basın açıklamasından sonra PTT binasına geçen grup, Başbakan ve İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'na mektup gönderdi. Avukat Beyazıt, mektupta İslam Konferansı Örgütü'nün Beyrut'ta toplanarak İsrail'e dur demesi gerektiğini yazdıklarını söyledi. Mektupları postalayan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious