Kayserililer artçılarla paniğe kapılmasın

Kayserililer artçılarla paniğe kapılmasın.11416
  • Giriş : 13.11.2008 / 10:00:00
  • Güncelleme : 13.11.2008 / 09:29:34

Kayseri'nin Kocasinan ilçesi Güneşli beldesindeki orta şiddetli depremi takip eden zaman diliminde nadir de olsa hafif şiddette artçıların olmasının beklenmesi gerektiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal deprem İzleme Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, yerel saatle 16.03'te, dış merkezi Kayseri'nin Kocasinan ilçesi Güneşli beldesinin yaklaşık 7 kilometre güneybatısı olan 4,9 büyüklüğünde, orta şiddette deprem meydana geldiği hatırlatıldı.

Açıklamada, dış merkezi Kayseri ilinin yaklaşık 16 kilometre kuzeydoğusu olan depremin, Kocasinan ve Kayseri dışında Sivas, Yozgat ve Nevşehir illeri ile yakın çevrelerinde de hissedildiği kaydedildi.

Bölgenin, ''İç Anadolu Deformasyon Bölgesi'' olduğu ve yöredeki önemli aktif fayların ''Erciyes Fay Zonu'' civarında bulunduğu bildirilen açıklamada, genelde bölgedeki aktif fayların kuzeydoğu-güneybatı gidişli ve orta büyüklükte depremler üretebilecek nitelikte olduğu ifade edildi.

Bölgede zaman zaman yerel ölçekte hafif şiddette depremler olduğu dile getirilen açıklamada, bu depremlerin, özellikle depremin dış merkezine yakın yerleşim birimlerinde, deprem yönetmeliğine uygun olmayan yapılarda kısmen de olsa hafif hasara yol açabileceğine dikkat çekildi.

Açıklamada, ''Depremi takip eden zaman diliminde nadir de olsa hafif şiddette artçıların olması beklenmelidir. Bu bakımdan vatandaşlarımızın panik olmadan ve endişeye kapılmadan günlük yaşamlarına devam etmeleri uygun olacaktır'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*