Kayseri'de 14 tutuklu

  • Giriş : 12.07.2006 / 00:00:00

Kayseri emniyetinden temiz toplum operasyonu; 14 kişi tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kayseri'de Emniyet Müdürlüğü'nün çıkar amaçlı suç örgütü oluşturarak haksız kazanç elde eden bir yapılanmaya yönelik 5 günden bu yana sürdürdüğü Temiz Toplum Operasyonu-4 çerçevesinde gözaltına alınan 19 kişiden 14'ü tutuklandı. Tutuklanan kişilerin sahte evrak düzenlemek, işadamlarının ahlaksız magazin fotoğraflarını çekerek şantajla para toplamak, adam yaralamak, işyeri kurşunlamak gibi suçlara karıştığı bildirildi.
Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, Asayiş Şube Müdürü Kirami Çelik ve Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürü Tuncay Yalçınoğlu ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek Temiz Toplum Operasyonu-4 hakkında bilgiler verdi. Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, Kayseri Emniyet Müdürlüğü. Kaçakçılık ve Organize Suçlar ekiplerince sürdürülen operasyonda, sahte evrak düzenleyerek başkalarının arsalarını üzerlerine geçirip satan, ahlaksız magazin fotoğraflarıyla işadamlarından şantajla para toplayan, işyeri ve ticari minibüsleri kurşunlayan 19 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Kayseri'de huzuru sağlamak için çalışmaların devam ettiğini belirten Orhan Özdemir, operasyon hakkında şu bilgileri verdi: "Temiz Toplum Operasyonu-4 çerçevesinde 19 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerden 5'i serbest kalırken F.P, S.A, N.G, A.E, F.T, İ.Ö, A.Ö, A.A, M.T, H.K, E.Ç, T.T, H.O, S.K, isimli 14 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklanan 14 kişinin bir kişinin bıçaklanması, iki ayrı olayda silahla yaralama, bir evin kurşunlanması, başkalarına ait üç ayrı arsanın sahte belgelerle üçüncü kişilere satılması ve bu yolla haksız gelir elde edilmesi, ölü kişiye ait bir arsanın nüfusta hayattaymış gibi gösterilerek sahtecilik yapılarak arsanın ele geçirilmesi, işadamlarına ahlaksız fotoğraflarla şantaj yapılması gibi olaylara karıştığı tespit edildi."

Operasyonda gözaltına alınan kişilerden A.Ö'nün, Melikgazi Tapu Müdürlüğü'nde, İ.Ö'nün Melikgazi Nüfus Müdürlüğü'nde memur olarak çalışırken H.K'nin de Sarıoğlan ilçesinde bir noterde görevli olduğu belirtildi.

Sanıkların, Talas ilçesinde Anayurt semtinde 250 bin avro değerindeki bir arsayı, sahte evrak düzenleyerek 170 bin avroya bir başkasına sattıkları ortaya çıkartıldı. Örgütün, sahte evrak düzenleyip arsa satışından 1 milyon YTL haksız kazanç elde ettiğinin tahmin edildiği öğrenildi.

Operasyon çerçevesinde N.M. adlı bir iş adamının çıplak fotoğraflarını çekerek şantajla 40 bin YTL aldıkları belirlenen E.Ç. ile S.K de tutuklanan 14 kişi arasında yer aldı.

Sanıklarla birlikte 49 av fişeği, 59 extacy hap, 1 tabanca ile 15 mermi ve tutuklanan kişilerin iletişim kurmakta kullandığı 9 cep telefonu ele geçirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious