Kayseri'ye 2070'e kadar su garantisi

Kayseri'ye 2070'e kadar su garantisi.9805
  • Giriş : 27.05.2009 / 21:50:00

Kayseri'de mevcut içme suyu şebekesinin büyük bir rezerve sahip Dokuzpınarlar kaynağıyla beslenmesi sonucu kent içme suyu ihtiyacının 2070'li yıllara kadar karşılanacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Dokuzpınarlar İçme Suyu Temin Projesi kapsamında Belsin semtinde yürütülen çalışmaları yerinde inceleyerek KASKİ Genel Müdürü Enver Batukan'dan bilgiler aldı.

Başkan Özhaseki, burada yaptığı açıklamada, Kayseri'nin içme suyu ihtiyacının 2070'li yıllara kadar çözüldüğünü belirterek, mevcut su kalitesinin AB standartlarının üzerinde olduğunu söyledi.

Kayseri'nin içme suyunun tamamını yer altı kaynaklarından karşılayan ender şehirlerden biri olduğunu ifade eden Başkan Özhaseki, "Türkiye'de musluklarından bu kadar temiz ve kaliteli su akan başka bir şehir yok. Evliya Çelebi'nin deyimiyle Kayseri suyu, turna gözü gibi berrak akar." dedi.

Küresel ısınmanın etkisinin tüm dünyada olduğu gibi Kayseri'de de hissedildiğinin altını çizen Başkan Özhaseki, yeryüzünün ısınmasına bağlı olarak yer altı sularının daha da derine çekildiğine dikkat çekti.

Yeni kaynak arayışı çerçevesinde Dokuzpınarlar bölgesinde bulunan kaynakları içme suyu şebekesine katmaya çalıştıklarını anlatan Özhaseki, buradan getirilen suyun hem rezerv açısından hem de kalitesi açısından uluslar arası standartlara uygunluğuyla kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.

Açtıkları 24 kuyudan saatte yaklaşık olarak bin 500 metreküp su elde ettiklerini aktaran Başkan Özhaseki, şöyle konuştu: "Buradan elde edeceğimiz suyu şehrin yeni bölgelerine vereceğiz. Projenin finans sorununu çözdük. Hattın yaklaşık 3 kilometrelik bölümü bitti. Yılsonuna kadar 25 km daha boru döşeyeceğiz. 5 bin metre küp kapasiteye sahip iki adet deponun yapımını tamamladık. Çalışmalarımız tamamlandığında Kayseri çok daha kaliteli içme suyuna kavuşmuş olacak. İçme suyu projesi Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli faaliyetlerinden biridir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*