Kaz Dağları için 'ölümcül' tehlike

Kaz Dağları için 'ölümcül' tehlike.8786
  • Giriş : 16.01.2009 / 09:01:00

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Dündar Çağlan, Kaz Dağları’nda siyanürle altın işletmeciliği yapılmasını “ölümcül” olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Jeoloji Mühendisleri Odası olarak siyanürle altın işletmeciliğine karşı olduklarını belirten Çağlan, yaptığı açıklamada, arama kısmında tolere edilebilecek tahribat olsa da, işletme aşamasında geri dönüşü olmayan zararlar oluşacağını belirtti. Çağlan şunları ifade etti:“Yüz milyonlarca ton kayaç koparılıp, yerine devasa çukurlar bırakılacak. Ormanlar, tarım arazileri yok edilecek. Üstelik su sıkıntısının yaşandığı şu yıllarda yer altı sularının zehirlenmesi söz konusu.”

YASA DAVALIK

2005 yılında değiştirilen 'Maden Yasası'nı eleştiren Çağlan, altın işletmeciliğiyle ilgili hassas konulardaki her türlü engelin şirketler lehine değiştirildiğini, konuyu Jeoloji Mühendisleri olarak mahkemeye taşıdıklarını kaydetti.

ÇAĞLAN: “KAZANCIMIZ KAYBEDECEKLERİMİZİN YANINDA HİÇ!”

Altın işletmeciliğinden Türkiye'nin kazancı olmayacağını belirten Çağlan, Kaz Dağları'nın bir yıllık tarım getirisinin, altın işletmeciliğinden kazanacağımız on yıllık kazanca ancak tekabül ettiğini belirtti ve ekledi; ”Tarihi ve doğal güzelliklerinden elde edilen turizm geliri de cabası.”

Gaye GÜLER/ ANKARA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*