Kaza delillerini bizimkilerle karartıyor!

Kaza delillerini bizimkilerle karartıyor!.13259
  • Giriş : 28.02.2009 / 13:09:00
  • Güncelleme : 28.02.2009 / 14:27:42

THY uçağının Schiphol Havaalanı’na inişi sırasında, anlaşılamayan bir nedenle düşmesi kompleks oluşturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hollandalı yetkililer ilk gün kaza ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadılar. Aynı durum bizim ülkemizde olsa 'beceriksizlik' olarak yorumlanır, ilgililer yerden yere vurulurdu.

Kazanın nedenleri ile ilgili pekçok ihtimal sıralanırken ilk gün Hollanda'dan ses çıkmadı.

Bizim kaynaklarımız ise, kurtarma ekiplerinin, hızı ve titiz çalışmaları, ölenlerin isimlerini deşifre etmeme konusunda nasıl ketum davrandıkları(!) 'illizyonu'nu alkışlama yarışına girdiler.

Hollanda'nın kurtarma konusunda tam bir rezalet yaşattığını, Airport Programının yapımcısı Güntay Şimşek'in hastanede ziyaret ettiği bir kazazedenin anlatımı; yardım konusunda nasıl ırkçılık yapıldığını ortaya koyuyordu. Kazazede, Pilot Murat Sezer'in uçak düştükten sonra hayatta olduğu halde 40 dakika kimsenin yardım etmediğini, yardımlarda önceliğin özellikle yabancı yolcuların tahliyesine olduğunu' söylemesi bunların gerçek yüzünü deşifre eriyordu.

Medyada konunun uzman gazetecisi Uğur Cebeci, Hollanda'nın bilgi sızdırmamasını "Bu düşme değil, zorunlu iniş. Hollandalılar aleyhlerine delilleri karartma gayretindeler" şeklinde yorumladı.

Cebeci, kule konuşmasının dökümlerinin Hollanda makamları tarafından verilmediğini, o saatte iniş kalkışlarla ilgili bilgileri sistemden sildiklerini, havaalanının kendisine ait kusurları örtbas etme çabası içinde olduğunu söylüyor.

Türk Havayolları Pilotlar Derneği yetkilileri ise kaza nedenleri ile ilgili şu açıklamayı yaptılar:

•Büyük olasılıkla önden inen uçak ile arasındaki mesafe yetersizdir. Kule iki uçak arasındakı mesafeyi açmalıydı.

•Bize göre en önemli kaza ihtimali waketurbulance. Önden giden uçağın yarattığı türbülanstır. Kule önden inen uçakla arayı açması gerekirken, 2 dikakada tutmuş.


THY uçağı, önden inen ve en tehlikeli waketurbulance'ı oluşturan boing 737 hakkında kule tarafından uyarılmış mıdır?

•Düşen uçakta yeterli miktarda yakıt vardı. 40 dakika bekleyecek yakıta sahipti

•Uçağımız 1 dakikada 1500 metre düşecek hızdaydı, yani motor durmadı, motor arızalı değildi. Motor arızası olsaydı bu şekilde bir düşüş olmazdı.

Hollandalı yetkililer, bütün dünyanın odaklandığı kaza olayını, büyük bir suçluluk telaşıyla yönlendirmeye çabalıyorken, en rahat kullandığı malzeme ise maalesef bizimkiler oldu.

Türkiye'nin en prestijli markalarından biri olan THY'yi karalarken, kendilerinin kusuru olabilecek konularda hiçbir açıklama yapmıyorlardı. Kaza ihtimallerinde Türkiye tarafının kusuru olabilecek konular bütün dünyaya hiçbir etik gözetilmeksizin sunulurken, kendi kusurları gündeme dahi getirilmedi.

Konunun uzmanlarının görüşlerinin bir kısmını verdiğiniz örneklerden görüldüğü gibi, suçluluk ihtimali Hollanda kulesini işaret ediyor. Hollanda kurnazlığı bizim iç muhalefeti kendi aleyhimize nasıl kullandığını bu gün kahırla okuduk.

Hollanda, kurtarma konusunda değil ama psikolojik harp konusunda bizden ne derece ileride olduğunu gördük.

Hollanda'nın bizim medyamızla bizi nasıl avladığının birkaç örneği:

•Kazayı soruşturan ekibin başkanı Müfettiş Vollenhoven, uçağın havadan direkt bir şekilde düştüğünü, bunun da motorun durduğunun göstergesi olduğunu söyledi.

•İki motor da susmuş

•Amsterdam'a inişte düşen THY uçağında inceleme yapan Hollandalı uzmanlar 'iki motorun birden durmuş' açıklaması yaptı.

•Hollandalı uzman 'uçak piste yaklaşırken bir anda taş gibi düşmüş.

•Motorlara giden yakıt kesilmiş olabilir.

•Uçak 'sabıkalı' çıktı

•Tekirdağ uçağının 5 ay içinde iki kez hangara çekildiği ortaya çıktı.

•Türk işi değil, Hollanda usulü

•Avrupa'nın en kötü sicili THY

•THY uçağının Amsterdam'da piste inerken geçirdiği kazadan sonra Hollandalı yetkililer bu tip kazalarda acı haberin nasıl verileceğine dair ders niteliğindiydi.

Kendi ülkesinin bir değerine bu kadar tuzak manşet ve haber dünyanın hiçbir ülkesinde yazılamaz.

Kurumsal olarak sektörden ekmek yiyen, dolayısı ile kurumu en çok savunması gereken, Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin, "Kazadaki sebep-sonuç ilişkisinin bir parçası da bu yöneticilerdir" dedi. Sendika Başkanı, ne kadar sorumlu(!) bir yönetici olduğunu ortaya koydu.

Saldırın…..

Onlar dışarıdan, bizimkiler içerden.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*