Kaza kurbaninin ailesi en yüksek cezanin verilmesini istiyor

  • Giriş : 16.10.2005 / 00:00:00

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Içmeler'de 26 Mayis 2005 tarihinde meydana gelen trafik kazasinin davasi, Mugla 2. Agir Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Mugla'da bugüne kadar ilk defa bir trafik kazasi davasi agir ceza mahkemesinde görülürken, kazada hayatini kaybeden Seker'in ailesi, saniga en yüksek cezanin verilmesini istiyor.

Sözkonusu kazada, gece saat 02.30 siralarinda Mehmet Gece (28) adli sürücünün kullandigi minibüsle Benhür Kenan Seker'in kullandigi otomobil çarpismis, Seker hayatini kaybederken Gece'nin kullandigi minibüsteki Azeri uyruklu bir hanim yaralanmisti.

Kaza yerinde yapilan incelemede minibüs sürücüsü Gece'nin 149 promil alkollü ve asiri süratli oldugu tespit edilmis, kesifte de Gece'nin yüzde 100 hatali oldugu ortaya çikmisti. Bunun üzerine Mehmet Gece tutuklanarak cezaevine konuldu ve Mugla 2. Agir Ceza Mahkemesi'nde, dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu bir kisinin ölümüne, bir kisinin yaralanmasina sebebiyet vermek suçundan yargilanmaya basladi.

Ilk iki durusmada taraflarin ifadelerine basvurulurken, üçüncü durusma geçen cuma günü yapildi. Kazanin meydana geldigi tarihte eski Türk Ceza Kanunu (TCK) hükümlerinin geçerli olmasindan dolayi büyük üzüntü duyduklarini belirten anne Fatma Seker, "Eski kanuna göre sahis, 2 ile 8 yil arasinda verilecek ceza üzerinden yargilanacak. Avukatimizdan edindigimiz bilgilere göre, sanigin daha önce sabikasi olmamasi ve tutuklu kaldigi sürenin de gözönünde bulundurulmasiyla kalan ceza kefaletle ödenip sanik serbest kalabiliyormus." seklinde konusmustu.

Durusmada sahit olarak gösterilen Murat Ayaz da, kazada karsidan gelen sahsin da alkollü oldugunu etraftan duydugunu ancak olayi görmedigini belirtirken, tutuklu sanik Mehmet Gece, "Bu olayda magdurum. Tahliyemi istiyorum." demisti. Bunun üzerine sinirlenen ve söz alan baba Celal Seker, "Ben bir babayim. Bu adam egitimli bir genci trafik canavarligi yaparak öldürdü. Simdi de kalkmis magdurum diyor. Umutlarimiz, gelecegimiz söndü. Kimbilir daha nice gençleri öldürecek. En yüksek dereceden cezalandirilmasini talep ediyorum." diye konusmustu.

Durusma, sanik Gece'nin yaninda bulunan ve kazada yaralanan Azeri uyruklu hanimin raporlarinin beklenmesi için ileri bir tarihe ertelenmisti. Baba Seker, kararin ardindan durusma salonunun kapisinda sanik lehine sahitlik yapan Ayaz'a, "Nasil böyle sahitlik edersin? Kimden duydun oglumun alkollü oldugunu? Yalan söylüyorsun." diyerek tepki göstermisti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious