Kaza yapan kadına, 'ölüm izni'

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Türkiye'de tatil yaptığı 2003 yılına kaza geçiren İngiliz kadın, iyileşemeyince, ailesi annelerinin yaşam destek ünitesinden ayrılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuyu ele alan İngiliz mahkemeleri, kadına "ölüm izni" verdi.

Gizlilik ilkesi nedeniyle ismi açıklanmayan kadının, 2003 yılı Ocak ayında Türkiye'de tatildeyken, deniz kenarında bisiklet sürdüğü sırada bir anda fenalaşarak denize düştüğü kaydedildi. İngiliz kadının kurtarıldığı an bilincinin kapalı olduğu ve kaza nedeniyle beyninde hasar oluştuğu bildirildi.

Daily Podcast Telegraph gazetesinin haberinde, adı yerine SW kısaltması kullanılan kadının 2003 yılı ortalarında düzelme eğilimleri gösterdiği ve birkaç kelime için bile olsa iletişim kurabildiği ifade edildi.

Bir süre sonra renkleri ayırt etmeye başladığı belirtilen SW'nin, ancak 2005 yılında bitkisel hayata girdiği bildirildi.

İngiliz Yüksek Mahkemesi Aile Birimi Başkanı Sir Mart Potter, SW'nin eşi ve iki oğlu ve bütün ailesinin, annelerini hastanede mümkün olduğunca rahat ettirmek için ellerinden gelen her şeyi yaptığını söyledi.

Potter, ancak SW'nin bir yıl boyunca hiçbir tepki vermemesi üzerine ailesinin "Bu durumda yaşamayı kendisi de istemezdi" görüşünde olduğunu ve kendisinin de bunun doğruluğu konusunda şüphesi bulunmadığını kaydetti.

Mark Potter, bunun üzerine İngiliz kadının, yaşam destek ünitesinden çekilmesine izin verdiklerini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious