Kazada ölen 33 kişi toprağa veriliyor

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Aksaray'da, öğrencileri taşıyan tur otobüsünün, kamyonla çarpması sonucu ölen 33 kişiden 29'unun cenazesi, özel bir uçakla, İzmir'e götürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kazada ölenlerden dördü ise Konya'da toprağa verilecek.

Yaralanan 35 kişiyle, öğrencilerin yakınları da, aynı uçakla İzmir'e götürüldü.

Kazada ölenlerin 29'u, Konak Camii'nde, öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Konak Meydanı'nda eski belediye başkanı Ahmet Priştina'nın ölümünden sonra ilk kez bir cenaze törenine izin verildi.

Kazada ölenlerden dördü Konya'da toprağa verilecek.

İzmir'den, Kapadokya'ya giden öğrencileri taşıyan tur otobüsü, dün sabaha karşı, Aksaray'da, kamyonla çarpışmıştı. Kazada çoğu öğrenci 33 kişi ölmüş, 35 kişi de yaralanmıştı.

Ölü ve yaralı sayısı, otobüsün "fazla" yolcu taşıdığını da ortaya çıkardı. 46 yolcu kapasiteli otobüste, 66 yolcunun bulunduğu belirlendi.

Kazanın, otobüs şoförünün, şerit ihlali yapması nedeniyle meydana geldiği belirtiliyor.

Kazada yaralananların kimliği:

"Kenan Özeri, Ahmet Cengiz (Otobüs yedek şoförü), Gülsüm İne, Hatice Çoban, Gülün Adıgüzel, Sevgi Artuç, Okşan Güler, Tuba Çoban, Nevin Kundakçıoğlu, Fatma Utlu, Buse Güler, İlgen Adsız, Meryem İncesu, Mine Albay, Ege Meriç, Neriman Çukurbaşı, Kenan İne, Halilcan Alaş, Büşra Çoban, Abdülkadir Karabulut, Öner Utlu, Semir Utlu, Furkan Sevinç, Çağlar Etsen, Açelya Adıgüzel, Ümit Ülgen, Özgür İne, Buse Saruhan, Ege Eryiğit"

Otobüs firmasıyla ilgili soruşturma

Kazanın ardından İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü yetkilileri, öğrenci, öğretmen ve velilerin içinde bulunduğu otobüsün bağlı bulunduğu turizm firmasıyla ilgili araştırma başlattı.

Emniyet yetkililerinin araştırmasında, Zafer İlköğretim Okulu öğrenci, öğretmen ve velilerini Kapadokya'ya götürmek üzere bir firmayla anlaşma yapıldığı, bu firmanın başka bir otobüsle grubu geziye götüreceğini bildirdiği, ancak bu otobüsün son anda iptal edilerek, kaza yapan otobüsle geziye çıkıldığının belirlendiği bildirildi.

Kazaya karışan otobüsün firmaya ait olmadığı, kiralanarak geziye gönderildiği, ancak bu otobüsün de "turizm yeterlilik belgesinin" bulunduğunun tespit edildiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious