Kazada yaralanan kişiye rekor tazminat

Kazada yaralanan kişiye rekor tazminat.12780
  • Giriş : 27.03.2008 / 22:26:00

Bir BOTAŞ çalışanının kullandığı kamyonet, 24 Ocak 2002'de, Mustafa Nazlıer adlı sigorta eksperinin bulunduğu araca çarptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara 18. Asliye Hukuk Mahkemesi, bir BOTAŞ çalışanının kullandığı kamyonetin çarpmasıyla meslekte kazanma gücünün yüzde 25'ini kaybeden sigorta eksperine, BOTAŞ'ın 15 bin YTL manevi, 2 milyon 400 bin YTL ise maddi tazminat ödemesine hükmetti.

Yargıtayın, mahkemenin kararını onaması durumunda, kaza tarihinden itibaren işleyecek yasal faiz nedeniyle BOTAŞ'ın ödeyeceği tazminat miktarı 7 milyon YTL'yi aşacak.

Bir BOTAŞ çalışanının kullandığı kamyonet, 24 Ocak 2002'de, Mustafa Nazlıer adlı sigorta eksperinin bulunduğu araca çarptı.

BOTAŞ şoförü, kazada tamamen kusurlu bulunurken, sigorta eksperi Nazlıer, kazada ağır yaralandı.

Nazlıer, kazanın ardından avukatı Aysel Sarıer aracılığıyla BOTAŞ ve şoför aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Dava dilekçesinde, kazanın ardından Nazlıer'in fizik gücü gerektiren birçok işi alamadığı, sol ayağındaki yapısal bozukluğun gözle görülecek boyutta olduğu, hareket kabiliyetinin aşırı derecede zorlaştığı, işi için elzem olan araç kullanmasının imkansız hale geldiği ifade edildi.

Bekar olan Nazlıer'in, bu rahatsızlığı nedeniyle evlenmesinin zorlaştığı, ayrıca bir şoför ve bir asistan çalıştırmaya başladığı ifade edilen dilekçede, BOTAŞ ve şoförden 15 bin YTL maddi, 15 bin YTL de manevi tazminat talep edildi.

Yargılama aşamasında, Adli Tıp Kurumu, Nazlıer'in meslekte kazanma gücünün yüzde 25'ini kaybettiğini tespit etti.

Nazlıer'in avukatı, dava aşamasında yeni bir dilekçeyle maddi tazminat taleplerini 2 milyon 400 bin YTL'ye yükseltti.

Yargılama sonucunda mahkeme, BOTAŞ ve şoförünün, Nazlıer'e 15 bin YTL manevi, 2 milyon 400 bin YTL de maddi tazminatı 24 Ocak 2002'den itibaren yasal faiziyle birlikte ödemesine hükmetti.

Nazlıer'in avukatının mahkeme kararına dayanarak BOTAŞ ve şoförüne gönderdiği icra emrinde takip bedeli; vekalet ücreti, yargılama gideri ve harçlarla beraber 14 Mart 2008 itibarıyla 7 milyon 98 bin YTL oldu.

-TARAFLAR TEMYİZE GİTTİ-

BOTAŞ'ın avukatı Mehmet Özümtürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yerel mahkemenin kararını temyize götürdüklerini bildirdi.

İcra emrindeki borç miktarı kadar kesin teminat mektubunu Ankara 13. İcra Müdürlüğüne verdiklerini belirten Özümtürk, ancak Yargıtayın kararının açıklanmasına kadar paranın bloke edildiğini kaydetti.

Nazlıer'in de avukatı aracılığıyla, tazminat miktarına yasal faiz değil, reeskont faizi işlemesi gerektiği iddiasıyla mahkeme hükmünün ilgili kısmını temyiz ettiğini anlatan Özümtürk, ''Reeskont faizi ile hesaplandığı takdirde tazminat miktarı 9 milyon YTL'yi de aşar'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious