Kazak bakan Türk yöneticileri suçladı

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Karakusova, Tengiz’de Türk işçilerinin dövülmesi olayının çalışma mevzuatından değil, yönetici konumundaki Türklerin, Kazak işçilere kötü muamelesinden kaynaklandığını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kazinform ajansının haberine göre, Parlamentoda görüşülen Çalışma Yasası düzenlemeleriyle ilgili açıklamaları sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karakusova, medyanın Tengiz’deki olayları doğru ve adil biçimde göstermediğini savundu.

Karakusova, geçen yıl orada inceleme yaptıklarını, aynı uzmanlık düzeyindeki Türk ve Kazak işçilerin ücretlerinde farklılık olmadığını belirtti.

Burada “şartların başka türlü olduğunu” belirten Karakusova, Senimdi Kurulus’ta çalışan Kazakistanlı işçilerin yüzde 70’nin orta düzeye kadar olan işleri yaptıklarını, ancak üst yöneticilerin sadece Türklerden oluştuğunu savundu.

Karakusova, olayların çıktığı ana kadar, Türk şirketinde çalışma şartlarının bozulması veya ücretlerin ödenmemesi gibi yasadışı uygulamaların görülmediğini belirtti.

Toplu eylemin, sadece sosyal sorunlarla bağlantılı olduğunu öne süren Karakusova, “Bence, Türk yöneticiler Kazakistanlı işçilere iyi davranmadılar. Dolayısıyla psikolojik şartlarla ülkemizin çalışma mevzuatını bir birine karıştırmanın gereği yok” dedi.

TENGİZ’DE DENEME

Bu arada, Tengiz’de Tengizchevroil’in 200’den fazla Türk işçinin dövülüp gönderildiği ikinci aşama projesinde ilk denemenin yapıldığı açıkladı.

Şirket açıklamasında, 6 kasımda yapılan denemenin, bölgede üretimin artırılması planının bir bölümünü oluşturduğu kaydedildi.

Kükürtten temizlenen doğal gazın kolektörlere verilmesi şeklindeki ilk denemenin başarıyla sonuçlandığı belirtildi.

Deneme sırasında, kolektörlere doğal gaz verilmesi için 513 bar basıncın başarıyla uygulandığı, bunun dünyada bu basınç düzeyindeki ilk deneme olduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious