Kazakistan Başbakanı istifa etti

  • Giriş : 08.01.2007 / 00:00:00

Kazakistan Başbakanı Danial Ahmetov istifa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yerel ajansların Başbakanlık Basın Merkezine dayanarak verdiği habere göre, Ahmetov, istifasını, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'e sundu. Nazarbayev'in de hükümetin istifasını kabul ettiği resmi kaynaklarca açıklandı.

Nazarbayev'in yeni hükümetin oluşturulması konusunda yönetim yanlısı Nur Otan Partisi yöneticileriyle görüştüğü bildiriliyor.

Kuzey Kazakistan Pavlodar kentinde 1954 yılında doğan inşaat mühendisi ve ekonomi uzmanı Danial Ahmetov, Haziran 2003'ten bu yana başbakanlık görevinde bulunuyordu.

Ahmetov'un yerine en kuvvetli adayın Başbakan Birinci Yardımcısı Kerim Masimov olduğu belirtiliyor. 1965 doğumlu Masimov, Pekin Diller Enstitüsü, Çin Huan Hukuk Fakültesini bitirdi ve ABD'de Colombia Üniversitesi'nde ekonomi doktorası yaptı. Masimov, bir süre Çin'de görev yaptıktan sonra Haziran 2003'te Devlet Başkanı Danışmanlığına getirildi.

Masimov, Ocak 2006'da Devlet Başkanının yeni dönem için ant içme töreninin ardından oluşturulan yeni hükümette Başbakan Birinci Yardımcılığına getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious