Kazakistan finans sektöründe yeni dönem

  • Giriş : 16.11.2006 / 00:00:00

Kazakistan'ın Finans Günü'nde başkent Astana'da dün 6.Kazakistan Finans Kongresi düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nursultan Nazarbayev Kazakistan'da finans sektörünün BDT ülkeleri arasında en hızlı bir şekilde gelişmekte olduğunu açıklayarak, bu gösterilerin memnun verici olduğunu belirtti. "Ülkede modern yasa temeli oluşturuldu, finans kurumları uluslararası standartlara göre çalışmakta, sigorta ve emeklikik konuları hızlı bir şekilde gelişmekte. Geridönüşümlü öz sermaye 2003 yılından beri 5,6 kat artmış ve şu anda 7 milyar ABD dolarını oluşturdu. Bu süre zarfında bankaların bilançoları 5,7 kat artarak 51,7 milyar ABD dolarına yükseldi. İkinci sınıf bankaların bilançoları GSMH göre yüzde 75,4 civarında. Bu veriler Doğu Avrupa memleketlerinin verileriyle aynı düzeyde. Kazakistan finans sektörünün diğer alanlarında da bu memleketlerin düzeyini yakalamak üzere. Mali hesaplar uluslararası standarta geçirildi. Tüm bu gelişmeler ileriki kalkınma için önemli temel oluşturmaktadır." diyerek açılış konuşmasını yapan Nursultan Nazarbayev, Kazak halkını ulusal para tenge'nin doğum günü vesilesiyle kutladı.

Almatı'nin finans merkezi olarak geliştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Nazarbayev "Kazakistan finans sektörü DTÖ'ye girmeye hazır olmalı. Bizim asıl amacımız ülkemizin finans sahasını dünyanın en ileri finans sistemine ulaşması ve rekabet edebilir düzeyde olmasıdır." diyerek, hükümet ve finans yetkililerine maliye sektörünü sağlamlaştırmak, enflasyonu kontrol etmek, özel sektörü büyük projelere teşvik etmek, küçük kredilendirme sistemini geliştirme ve emeklilik kurumları için finans enstitülerini genişletmekle görevlendirdi. Cumhurbaşkanı Nazarbayev ayrıca bazı sorunları aşmak için hükümet ve bankacıları sıkı işbirliğine çağırdı.

Kongrede finans sektörüne ilişkin tüm konular ayrıntılı olarak tartışılırken, toplantı sonucunda hükümet yetkilileri ve finans kurumu temsilcileri arasında çeşitli konularda kararlar alındı. Öncelikle finans sektörü geliştirilerek ve modernleştirilerek ülke ekonomisini ihracata yönlendirilecek, ayrıca finans hizmetlerinin ihracat düzeyi geliştirilecek. Bunun yanında rekabeti artırmak için rekabete karşı mücadele geliştirilecek. Bunun sonucunda sektörde adil rekabet artacak ve finans hizmetleri, finans sektörünün halka sunduğu ürün ve teknolojiler tüketicilerin hak ve hukukunu korumayabilecek, finans ürünlerinin kalitesi artacak, kredi kartla ödeme gelişecek ve nakit olmayan ödemeler çeşitlendirilecek.

Toplantıya katılanlar ayrıca devlet ve özel sektör arasında ilişkileri geliştirerek birlikte çalışma kararı aldı. Bu projeyi gerçekleştirmek için devlet finans enstitüleri ve finans kurumlarının ilişkilerini artırma teklif edildi. Katılımcılar bunun yanında 2004-2006 yılı için hazırlanmış olan sigorta pazarını geliştirme programına eklemeler yapma, sigorta konusunda yeni teknoloji ve ürünleri kullanmaya hazırlama, sigorta işlemlerinde kefillendirmeyi geliştirme, sigorta hizmetlerini halka yaymayı teklif etti. Menkul kıymetler konusunda ise yatırım yapma yollarını geliştirme, güvenlilik yollarını artırma, poliçe ve senet piyasasını geliştirme kararı alındı. Toplantıda ayrıca emeklilik konusunu geliştirmek kararı alınırken, katılımcılar finans kodeksi oluşturmayı teklif etti.

Kazakistan hükümeti 1993 yılının 15 Kasım tarihinde tenge'yi ülkenin resmî para birimi olarak kabul etmişti. 1997 yılının 15 Kasım tarihinde Cumhurbaşkanının aldığı karar doğrultusunda bu gün Finans Günü olarak kutlanmaya başlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious