Kazakistan'da AIDS alarmı

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, sağlık bakanı ile Çimkent bölge valisini görevden aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kazakistan'ın güneyinde yer alan Çimkent bölgesinde 3 çocukta HIV virüsüne rastlanması yüzünden başlatılan araştırma ve soruşturmanın selameti açısından, Sağlık Bakanı Yerbolat Dosayev görevinden alındı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev dün yaptığı olağanüstü toplantıda Sağlık Bakanı Yerbolat Dosayev ve Çimkent Bölge Valisi Bolat Jılkişeyev'i görevlerinden aldığını söyledi. Nazarbayev, Sağlık Bakanı Dosayev ve Çimkent Bölge valisi Jılkışeyev'i makamına çağırarak olayla ilgili bilgi aldıktan sonra yapılacak soruşturmanın selameti için her ikisini de görevden aldığını açıkladı.

Yerbolat Dosayev'in yerine Sağlık Bakanlığı'na Anatoliy Dernavoy atanırken; Çimkent bölge valiliğine de Başkent Astana valisi Ömirzak Şukayev getirildi.

Atamalarla ilgili kararnameler Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından onaylandı.

Geçen hafta Özbekistan'dan Çimkent'e göç eden bir annenin 3 çocuğunda HIV enfeksiyonuna rastlanması üzerine başlatılan tarama çalışmalarında, bugüne kadar 55 çocukta ve 2 yetişkinde testlerin pozitif çıktığı açıklanmıştı.

Bölgede taramadan geçmesi gereken 10 bine yakın çocuk olduğunu belirten yetkililer şu ana kadar bunların yüzde 90'ının kontrol edildiği söylediler.

Tarama çalışmalarının devam ettiğini belirten uzmanlar test sonuçları pozitif çıkan 55 çocukla ilişkisi olan kişiler ve kan donörlerinin de incelemeye alındığı, 17 donörünse henüz bulunamadığı ve HIV kapmış beş çocuğun tedavisinin sürdüğü belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious