Kazakistan'da idamlık suçlara sınırlama

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, yeni siyasi ve idari reformlar kapsamında, ölüm cezasını gerektiren suçların sınırlandırılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nazarbayev, mecliste reform önerilerini açıkladığı konuşmasında, ülkede 4 yıldır uygulanmayan ölüm cezası konusunda, bu cezanın, yalnızca can kaybıyla sonuçlanan terör hareketleri ve savaş döneminde ağır suçları kapsamasına yönelik bir düzenleme getirilebileceği hususunun görüşülmesini teklif etti.

Parlamentonun, anayasa değişiklik tasarılarının görüşüldüğü bugünkü bileşik oturumuna katılan Nazarbayev, yapılması planlanan deşiklikler konusunda başka önerilerde de bulunmuştu. Milletvekili sayısının 116’dan 154’e çıkarılmasını teklif eden Nazarbayev, yapılacak düzenlemenin parlamentonun her iki kanadındaki üye sayısının artırılmasını içerecek şekilde olmasını istedi.

Öneriye göre, bu konuda yapılacak yeni düzenleme, mevcut parlamentonun görev süresinin bitiminden sonra yapılacak yeni parlamento seçimleriyle yürürlüğe girecek. Nazarbayev’in önerisinde, devlet başkanının görev süresinin 7 yıldan 5 yıla indirilmesi, ancak bu değikliğin şu anki devlet başkanının görev süresinin bitiminden sonra 2012’den itibaren uygulanmaya başlanması öngörülüyor.

Kazak lider, ayrıca, anayasanın sürekliliği ve değiştirilemezliğini temin için de anayasa değişikleri için koşulların zorlaştırılmasını teklif etti.

Bu arada, ülkedeki İdari ve demokratik reformlar kapsamında, anayasada yapılması planlanan değişikler ve bu konuda Anayasa Komisyonunun bir süredir üzerinde çalıştığı değişiklik tasarıları da parlamentoda görüşülmeye başlandı.

Bu tasarı ayrıca, devlet başkanının bir kısım yetkilerinin parlamentoya aktarılarak parlamentonun yetkilerinin artırılması, hükümetin oluşturulması, yargı sisteminin iyileştirilmesi, kişisel ve sosyal haklar ve güvencelerin artırılması, seçimler ve siyasi partiler konusunda yeni bazı düzenlemeler içeriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious