Kazaklar bizi diri diri yakacaktı!

Kazaklar bizi diri diri yakacaktı!.4385
  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Kazakistan’da Kazak işçilerin Türklere saldırması ile başlayan ve yüzlerce Türk işçinin yaralanması ile sonuçlanan olayların görgü tanığı bir mühendis konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kazakistan’ın Tengiz bölgesinde bir süre önce yaşanan ve yüzlerce Türk işçinin yaralanmasına neden olan kavga sırasında şantiye’de olan bir Türk mühendis, olayların 11.00 gibi başladığını ve ilk olarak 400 kişilik bir Kazak işçi grubunun toplandığını duyduklarını belirtti. Bunun üzerine şantiye şefi Osman Karaosmanoğlu’nun grubun yanına giderek neler olduğunu sorduğunu kaydeden Türk mühendis, bunun üzerine ilk olarak Osmanoğlu’na saldırıldığını ve Kazak işçilerin yere düşürdükleri şantiye şefini tekmelemeye başladıklarını söyledi.

'ORGANİZE OLMUŞLARDI'

Kazak işçilerin organize bir biçimde kendilerine saldırdığını söyleyen Türk mühendis, ortada toplanan ve ellerinde çelik borular, İngiliz anahtarı ile çekiçler bulunan grubun bir anda sistemli bir biçimde dağıldığını belirtti.

Şantiye’deki konteynırların bir süre önce “U” şeklinde yeniden dizildiğini belirten mühendis, bu yüzden baskına uğrayan işçilerin kaçmakta zorlandığını söyledi.

Kazak işçilerin, kendi çalıştığı birim dışındaki birimlere saldırdığını kaydeden mühendis, örneğin elektrikçilerin iskelecilere, iskeleci işçilerin de borucu ekibe saldırdığını ifade etti.

'ÖLÜ NUMARASI YAPARAK KURTULDULAR'

Kazak işçilerin Türkleri hem dövdüğünü hem de soyduğunu belirten mühendis, Kazakların bir başka Türk mühendisi döverek yere attıktan sonra cep telefonunu, parmağındaki alyansını hatta ayakkabılarını ve paltosunu bile gasp ettiklerini söyledi. Mühendis, çok sayıda işçinin ölü numarası yaparak kurtulduğunu belirtti.

'ÖZEL GÜVENLİK BİLE SALDIRDI'

10 bin nüfuslu Tengiz bölgesinde sadece 10 Kazak polisin bulunduğunu bunun dışında trafik kontrollerini bile işin asıl sahibi olan Amerikalı TCO şirketinin tuttuğu Grup 4 isimli özel güvenlik şirketinin sağladığını ifade eden Türk mühendis, olaylar sırasında kendilerini korumakla görevli Grup 4 üniformalı özel güvenlik elemanlarının bile Türk işçilere saldırdığını kaydetti.

2,5 saat süren olaylar başlaş başlamaz hemen yetkililere haber verdiklerini belirten Türk görevli, ancak 1,5 saat sonra sadece ikisi üniformalı 5 polisin geldiğini, üstelik üniformalı polislerin 15 dakika sonra taşla kafasından yaralandığını söyledi.

Saldırı başladığında herkesin bulunduğu noktada sıkıştığını kaydeden Türk mühendis, sahada dayak yiyen arkadaşlarını kurtarmaları için şantiyedeki İngiliz görevlilerden ve kendilerine yardım eden Kazak işçilerden yardım istediklerini belirtti. Türk görevli, Kazak bir işçinin Toyota marka bir kamyonetle yaklaşık 15 sefer yaparak 100’e yakın Türk işçiyi güvenli bölgeye çektiğini söyledi.

'BİR GÜN ÖNCE AVANS DAĞITILMIŞTI'

Olayların başlamasından 10 gün önce bölgede görevli bir Vali yardımcısının kendilerine gelerek bir kavga yaşanabileceği uyarısında bulunduğunu ancak buna rağmen hiçbir ek güvenlik önlemi alınmadığını aktaran mühendis, kavganın yaşanmasından bir gün önce de Türklere 200 ile 500 dolar arasında avans dağıtıldığını ve saldırılarda bazı işçilerin avans dahil bütün paralarının çalındığını belirtti.

'ARKADAŞLARI ASTILAR'

Saldırılarda bir Türk işçinin üzerine sıcak su makinasındaki kaynar su döküldüğünü, bazı işçilerin de bulunduğu konteynırların ateşe verildiğini kaydeden görevli, bazı işçilerin de “jeraskal” adı verilen makara sistemlerine asıldığını ve daha sonra serbest bırakıldıklarını kaydetti.

Türk görevli, bir konteynırda da Kazak işçilerin içeri kilitledikleri işçilerin üzerine, kırdıkları pencereden yangın söndürme tüpü sıktıklarını, içerideki görevlilerin ise klimanın havalandırma hortumunu keserek boğulmaktan kurtulduğunu söyledi.

Türk mühendis, bir başka arkadaşlarının da yerde yatarken Kazak işçilerin üzerine yanıcı sandıkları bir sıvı döktüklerini ve daha sonra üzerine yanan bir çakmak attıklarını ancak dökülen maddenin şans eseri yanıcı olmaması nedeniyle Türk görevlinin kurtulduğunu ifade etti.

'TÜRKLER DÖNMEYİ DÜŞÜNMÜYOR'

Yaşanan olaylardan sonra kendisi dahil pek çok Türk mühendisin, Kazakistan’a bir daha dönmeme kararı aldıklarını belirten yetkili, aynı şekilde pek çok Türk işçinin de dönmeyi düşünmediğini ve şu anda bölgede, daha önce 2 bin 300 olan Türk işçi sayısının 40’a düştüğünü kaydetti.

Türk görevli, olaylarda 140’ı yürüyemeyecek durumda 230 Türk işçinin yaralandığını kaydetti.

FOTOĞRAFLAR KANITLIYOR

Olayın hemen sonrasında çekilen ve ANKA’nın ele geçirdiği fotoğraflarda da saldırının boyutu görülüyor. Fotoğraflarda duvara saplanan insan yüzü büyüklüğündeki kaya parçaları ile yakılan konteynırlar açık biçimde görülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious