Kazalar 3 ayda bin can aldı

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Son üç ayda meydana gelen trafik kazalarında bin 30 kişinin öldüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığının verilerine göre, Nisan ayında 49 bin 100 Trafik Kazası meydana geldi. Bu kazalarda 213 kişi öldü, 9 bin 585 kişi yaralandı. Mayıs ayında meydana gelen 54 bin 243 trafik kazasında ise 322 kişi

yaşamını yitirirken 11 bin 35 kişi yaralandı. Haziran ayında meydana gelen kazalarla ilgili ayrıntılar henüz açıklanmazken, 495 kişinin kazalarda yaşamını yitirdiği belirtildi.

Trafik Hizmetleri Başkanlığı yetkilileri, yaz mevsimi süresince tarımsal faaliyetlerin arttığını, yurtdışından tatillerini geçirmek üzere Türkiye’ye gelen vatandaşlar ile turist sayısında artış olduğunu kaydettiler.

Okulların tatile girmesi, öğrencilerin ailelerinin bulunduğu illere dönmesi, vatandaşların piknik yapmak amacıyla günübirlik mesire yerlerine gidiş-dönüş yapmaları, festival ve diğer kültürel etkinlikler nedeniyle de başta şehirlerarası yollar olmak üzere trafiğin yoğunlaştığını hatırlatan yetkililer, yaz aylarında nem oranı ile aşırı sıcakların yüksek seviyelere ulaşmasının insan fizyolojisi ve psikolojisini etkilediğini bildirdiler.

Sürücülerin yaz aylarında daha dikkatli olmasını isteyen yetkililer, sürücülerin, gidecekleri yere bir an önce ulaşma isteği ile şerit ihlali, aşırı hız, yakın takip, hatalı sollama başta olmak üzere birçok kural ihlali yaptıklarını söylediler.

Yetkililer, yaz aylarında yola çıkacak sürücülere şu uyarılarda bulundular:

- Sıcakların yoğunlaştığı 12.00-14.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmayın.

- Şehirlerarası yolculuklara çıkmak zorunda kalınıyorsa kısa aralıklarla (100 kilometrede bir) mola verin, ellerinizi ve yüzünüzü yıkayın, bol sıvı alın.

- Rahat kıyafetler giyin, yolculuk esnasında emniyet kemerini mutlaka takın.

- Yola çıkmadan önce yeterince dinlenin.

- Yoğunluk taşımayan alternatif yolları ve güzergahları tercih edin. Gideceğiniz yol hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi toplayıp, yol güzergahı ve tahmini varış zamanını mutlaka yakınlarınıza bildirin.

- Gözlerinizin güneşten etkilenmesini önlemek için araç içi güneşlikleri uygun şekilde ayarlayın ve mümkünse ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu özellikte bir gözlük kullanın.

- Uzun mesafeli yolculuklara tek başınıza çıkmayın, direksiyon başında iken dikkatinizi dağıtacak diyaloglara girmeyin.

- Trafik işaret ve işaretçilerine mutlaka uyun. Emniyet Genel Müdürlüğü tatil yöreleri ve trafiğin yoğunlaştığı bölgelere merkezden ekipler çıkararak yaz ayı boyunca alının trafik tedbirlerini yerinde denetleyecek. Trafiğin yoğunlaştığı karayollarında denetleme yapan görevliler, sürücüleri almaları gereken tedbirlerle ilgili uyarılarda bulunacaklar

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious