Kazaların yüzde 90'ı insan hatasından kaynaklanıyor

Kazaların yüzde 90'ı insan hatasından kaynaklanıyor.11135
  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Türkiye'de bugüne kadar trafik sorununun çoğunlukla mühendislik ve denetleme eksikliğinden kaynaklandığı üzerinde durulduğunu, oysa trafiğin en önemli faktörünün insan olduğunu söylendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kaya, "Oysa trafik birçok alanı içine alan, herkesi ilgilendiren ve hayatın tam ortasından duran bir konudur. Trafik sorununa sadece kaza boyutu ile bakmak yerine, en güvenli trafik ortamını nasıl oluşturabiliriz anlayışıyla bakmak gerekir." dedi.

Türkiye'de bugüne kadar trafik sorununun çoğunlukla mühendislik ve denetleme eksikliğinden kaynaklandığı üzerinde durulduğunu belirten Kaya, oysa trafiğin en önemli faktörünün insan olduğunu ve kazaların yüzde 90'ının insan hatasından kaynaklandığının altını çizdi. Kaya, şöyle konuştu: "Fakat trafikteki bu insan faktörünün ne olduğu, nelerden oluştuğu, trafiği nasıl etkilediği pek bilinmez. Sadece bu insan canavarlaştırılıp olaya masallardaki gibi, olmayan yaratıklar gibi bakmamıza neden oluyor. Oysa ortada masal kahramanı canavar yok ki. Kural ihlal eden, kırmızı ışıkta geçen, emniyet kemeri takmayan, hızlı ve alkollü araç kullanmayı normal kabul eden, cezalardan hiç ders almayan, trafik polisine yumruk atan ve üzerine araç sürenler, yani bizler varız."

Trafik sorununun yüzde 88'inin altyapı, eğitim ve kültür sorunu olduğunu söyleyen Kaya, polisin sorunun sadece denetleme ve düzenleme boyutunda görevli olduğunu, bunun da tüm trafik içerisinde yüzde 12'lik kısmı oluşturduğunu ifade etti.

Ülkemizde her yıl binlerce insanın trafik kazaları yüzünden hayatını kaybettiğine ve binlercesinin sakat kaldığına vurgu yapan Kaya, kazaların önlenmesindeki en geçerli yolun, trafik kurallarını öğrenmek ve uymak olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious