Kazayla ortaya çıkan korkunç gerçek

  • Giriş : 03.11.2007 / 10:41:00

Kırıkkale’de 9 ay önce, 6 kişinin yanarak öldüğü trafik kazasıyla ilgili davada yargılanan araç sürücüsünün, kızından boşanan eski damadı ve ailesinin içinde bulunduğu minibüse "bilerek çarptığı" ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kırıkkale’de 9 ay önce, 6 kişinin yanarak öldüğü zincirleme trafik kazasıyla ilgili görülen davada yargılanan araç sürücüsünün, kızından boşanan eski damadı ve ailesinin içinde bulunduğu minibüse "bilerek çarptığı" ortaya çıktı.
Kırıkkale çevre yolunun Osmangazi Mahallesi yakınlarında, 1 Şubat tarihinde, Erdal Koray yönetimindeki 38 SV 037 plakalı minibüsün, Erdoğan Zenger’in kullandığı 19 AY 462 plakalı otomobile arkadan çarparak karşı şeride geçip, Mustafa Bulut idaresindeki 07 DH 650 plakalı kamyonun altına girmesi sonucu 6 kişinin yanarak öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı kazayla ilgili davanın karar duruşması, Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.
Davada tanık ifadeleri ve sanıkların itirafları sonucu, olay günü Çorum’da yaşayan Erdoğan Zenger’in, kızından boşanan eski damadı Erdal Koray ve ailesiyle tartıştığı ortaya çıktı.

Tartışma sonrası Erdal Koray ve beraberindekilerin 38 SV 037 plakalı minibüse kaçtığı, Erdoğan Zenger’in ise eşi Nazik Zenger ve yakınlarıyla minibüsü, 19 AY 462 plakalı araçla takip ettiği belirlenirken, kovalamaca sırasında araçtan minibüse av tüfeği ile ateş açıldığı iddia edildi.
Bu sırada, Erdoğan Zenger’in oğlu Kenan Zenger’in başka bir araçla minibüsü takip ettiği öne sürüldü.

Kırıkkale çevre yolu Osmangazi Mahallesi yakınlarında arkadan çarpma sonucu minibüsün karşı şeride geçerek, Mustafa Bulut idaresindeki 07 DH 650 plakalı kamyonun altına girdiği belirtilen duruşmada, minibüsün alev
aldığı; yangının kamyona da sıçradığı anlatıldı.

Kazada, kamyon sürücüsü Mustafa Bulut ile minibüste bulunan Erdal, Neşet, Serpil ve Eren Koray’ın olay yerinde yanarak öldükleri, Erdoğan Zenger’in eşi Nazik Zenger’in ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği, sürücüsü Erdoğan Zenger, Hasan Zenger, Engin Zenger, Gurbet Zenger ve Mahsuni Zenger, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesine kaldırıldığı hatırlatıldı.

Söz konusu iddialar doğrultusunda karar öncesi son sözü sorulan Erdoğan Zenger, "Ben konuşmak amacıyla yola çıkmıştım. Kaza olacağını bilsem gitmezdim. Kendileri ile herhangi bir husumetim yoktur. Herhangi bir kastım olsa araçta silah vardı, vururdum. Pişmanım, oğlumun da olayla bir ilgisi yoktur" dedi.

Sanık Kenan Zenger ise suçsuz olduğunu öne sürerek, "Babam, minibüs tarafından sıkıştırıldığını söylemişti. Ben bunun üzerine olay yerine gittim. Minibüsü solladıktan 300-400 metre sonra kaza meydana geldi.
Suçsuzum" diye konuştu.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, sanıkları "kasten adam öldürmekten" 4’er kez ömür boyu, 2’şer kez de ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, sanıkların iyi halini göz önünde bulundurarak, Erdoğan Zenger’in cezasını 116 yıl 8 aya, oğlu Kenan Zenger’in cezasını ise 58 yıl 4 aya indirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious