Kazazede bu araçtan sağ kurtuldu

Kazazede bu araçtan sağ kurtuldu.17828
  • Giriş : 06.12.2008 / 17:59:00

Zonguldak'ın Çatalağzı beldesinde hemzemin geçitte yük trenin çarpması sonucu sürüklenen otomobilde sıkışan sürücü, yaklaşık 3 saat sonra sağ çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kendisini araçtan atmak isteği sırada bacakları radyatör bölümüne sıkıştığı bildirilen sürücü, yük vagonunun vinçle kaldırılmasıyla kurtarılabildi.

Alınan bilgiye göre, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Çatalağzı Kuyu Şefliğinde çalışan Ramazan Cıbır'ın (36) kullandığı 67 AP 359 plakalı otomobile, Hacıoğlu Mahallesi mevkisindeki hemzemin geçitten geçtiği sırada, Muzaffer Kavşur'un yönetimindeki kuruma ait kömür taşınan yük treni çarptı.

Çarpmanın etkisiyle yolun kenarındaki duvarla vagonların arasına sıkışan otomobil, yaklaşık 10-15 metre sürüklendi. Aracı süreklenirken kendini kapıdan dışarı atmaya çalıştığı öğrenilen Cıbır, vücudunun bir kısmını otomobilden dışarı çıkarmayı başarırken bacakları sıkıştı.

Olay yerine gelen polis ekipleri ve vatandaşlar tarafından Cıbır'ın sıkıştığı yerden çıkartılamaması üzerine TTK kurtarma ekipleri ile İl Sivil Savunma Müdürlüğüne haber verildi.

Bölgeye ulaşan ekipler, kesici ve yük ayırıcı aletlere otomobili kaldırarak bazı parçalarını kestiler. Sağlık ekiplerinin serum bağlayıp konuşarak bilincini açık tuttuğu sürücünün bacaklarının radyatöre sıkıştığı belirlendi.

Demir yığını haline gelen otomobilin bir bölümünün vagonun altında kalmasından dolayı yük ayırıcılarının gücünün yetmemesi nedeniyle vagon vinçle yerden 20-30 santimetre kaldırılarak kenara çekildi.

Yük ayırıcılar kullanılarak otomobilden çıkarılan Cıbır, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine kaldırıldı. Polis, kurtarma çalışmaları sırasında kaza yerinde toplanan vatandaşları güçlükle uzaklaştırdı.

TTK İş Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanlığı Kaza Kurtarma Başmühendisi Muammer İnan, Cıbır'ı kurtarmak için aracın kesilebilecek her yerinin çıkarıldığını belirterek, ''Vagon nedeniyle yük ayırıcıları kullanamıyorduk. Yaralıya zarar vermeyecek şekilde vagonu kaldırdık. Böylece sıkıştığı yerden sürücüyü kurtarmayı başardık'' dedi.

Görgü tanıkları da hemzemin geçidin kenarında özel bir işletmenin iş yeri sahasına duvar ördüğünü, bunun da görüş mesafesini engellediğini, dolayısıyla da kazanın meydana geldiğini iddia ettiler.

Yetkililer, Cıbır'ın iş yerine gittiği sırada Trafik Kazası geçirdiğini, ilk belirlemelere göre sağlık durumunun da iyi olduğunu kaydettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*