Kazi: "İran'ın nükleer programı güvenli"

Kazi:
  • Giriş : 27.03.2008 / 08:34:00

İran'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Kazi, ülkesinin nükleer programının ''güvenli'' olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'nin New York kentinde, ''İran ve Orta Doğu: Bütün Bölgesel Aktörlerin Kabul Edebileceği Bir Güvenlik Rejimi Nasıl Şekillendirilebilir'' konulu panel düzenlendi.

New York Üniversitesinin ''İslam Dünyası, ABD ve Batı Diyalog Merkezi'' tarafından düzenlenen panelde, İran'ın geçmişte, bugün ve gelecekte, bölgesel istikrardaki rolü tartışıldı.

Panele konuşmacı olarak, İran'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Kazi, Columbia Üniversitesi tarih bölümü öğretim üyesi Richard Bullet, Yeni Amerika Vakfı Enerji Jeopolitiği Girişimi Direktörü ve ABD Güvenlik Konseyi Orta Doğu İlişkileri eski Direktörü Flynt Leverett ile Dünya Barış İçin Din Konferansı Genel Sekreteri William F. Vendley katıldı.

Büyükelçi Kazi, son 60 yıldır Orta Doğu'da var olan güvensizliğin ve sorunların, bazılarının söylediği gibi aşırılıktan kaynaklanmadığını belirterek, sorunların merkezinin Filistin sorunu olduğunu söyledi.

Adil ve kalıcı bir çözüm dışındaki çözümlerin Filistin'de sonuç getirmeyeceğini belirten Kazi, bu kapsamda Orta Doğu sorununun, öncelikle Irak konusu olmak üzere kapsamlı bir yaklaşımla ele alınması gerektiğine işaret etti.

Kazi, ülkesindeki nükleer çalışmalarla ilgili olarak ise ülkelerin birinci görevlerinin varlıklarını ve bölgesel güvenliği korumak olduğunu belirtti.

İran'ın nükleer programının tamamen güvenli olduğunu ve faaliyetlerin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) tarafından düzenli olarak denetlendiğini söyleyen Kazi, ''İran, bu konudaki sözlerine, anlaşmalarına bağlı kalacaktır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious