Kazıda 10 bin eser çıkarıldı

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

Samsun'un Bafra ilçesine bağlı İkiztepe köyünde, 33 yıldır Karadeniz Bölgesi'nin tek arkeolojik kazısı yürütülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Samsun'un Bafra ilçesine bağlı İkiztepe Örenyeri'nde yapılan kazının finansı İstanbul Üniversitesi ve Kültür Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Arkeolojik kazı 1974 yılından bu tarafa devam ettiriliyor. Bu sene ağustos ayında başlayan kazıların dönem çalışması tamamlanarak eserlerin kayıt işlemlerine başlandı. İkiztepe Örenyeri'nde yapılan kazıları İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Önder Bilgi yönetiyor.

Bu zamana kadar dönemin tarihi, yaşantı biçimini ortaya çıkarmak için yapılan kazılarda bakırın arsenik ile karıştırılmasından elde edilen tunçtan yapılan metal eserler bulundu. Bunun yanı sıra çok sayıda dokumacılık işinde kullanılan pişmiş çamur ya da kemikten yapılan araç gereç elde edildi. Ayrıca 650 kadar bulunan iskelet incelendi bunlardan da 15 kadarında beyin tümörlerinin ameliyat edildiği ve ameliyat olanların cerrahi operasyon sonrası 5 yıla varan süre kadar daha yaşamlarına devam ettikleri tespit edildi.

Bu arada İkiztepe Örenyeri'nde asistanken kazıları başlayan ve bütün akademik unvanlarını burada yaptığı çalışmalar ile elde eden Prof. Dr. Bilgi, bu sene akademik görevinden emekliye ayrıldı ancak kazıları devam ettirecek.

O dönemde yazı olmadığı için eserlerden yaşamlarına ait anlamları çıkarmaya çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Bilgi, "Kazdığımız alandaki kültürel kalıntıları saptayarak, dönemin tarihini ortaya çıkarıyoruz. Bu sene genellikle ahşap yapı kalıntıları çıktı. Bugüne kadar 10 bin 300 kadar eser çıktı. Bu seneki çalışmalarla bu sayı en az 10 bin 500'ü bulacak gibi görülüyor." dedi.

İkiztepe'den çıkarılan eserlerin tek başına bir müze dolduracak kadar fazla olmasının benzer kazılarda görülmeyen bir durum olduğunu aktaran Bilgi, "Buradan çıkan eserler genelde ilk tunç çağa ait. Yazı öncesi döneme ait kültür kalıntılarını ortaya çıkartabiliyoruz. Burada yaşayanların ahşap evlerde oturdukları, madencilik ve tekstilde oldukça ileri gittiklerini görüyoruz. İkiztepe'de yaşayanların milattan önce 3 binlere varan dönemde yaşadıklarını belirledik." şeklinde konuştu.

İkiztepe'de bulunan en çarpıcı eserler arsenikle bakırın karışımından elde edilen metalden yapılmış ürünler olduğunu dile getiren Bilgi, "Dokumacılıktan elde edilen eserler de göz kamaştıracak bir durumda. Burada hem metal hem de dokumada kullanılan teknoloji çok gelişmiş. Bakır ile arseniği birleştiriyorlar. Bu çok zordur, çünkü bakır 1000 derecede arsenik 350 derecede ısıtılır. 1000 derecede arsenik hemen buharlaşır ama onlar bakır ile arseniği birleştirmeyi başarmış. Bunun için sanayi fırınları kurmuşlar." dedi.

İkiztepe'de yaşayanların özellikle avcılık ve hayvancıkla geçindiklerini Kızılırmak yatağında kuruldukları için deniz ve nehir balıkçılığıyla da uğraştıklarını aktaran Bilgi, "Görülüyor ki Hint-Avrupa medeniyetinin kaynaklarından birisi de burası. Ama Avrupalılar Anadolu'yu kendilerine kaynak olarak kabul etmek istemiyorlar. Ben burada bulunanlardan yola çıkarak ortaya koydum bilimsel bir sunum da yaptım ama yine de ayak diretiyorlar." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious