KDTP, Türkçe için komisyon kurdu

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Türk Dilinin resmi kullanımda olması için gerekli işlemlerin başlatılması için komisyon kurduğunu duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KDTP Merkez Yönetim Kurulu Priştine'de düzenlediği toplantısı ardından basına dağıttığı bildiride, Dil Yasası'nın imzalanmasından sonra Türklerin yaşadığı belediyelerde Türk Dilinin kullanımda olması için komisyon kurduğunu duyurdu. KDTP, bildirisinde yeni Anayasa çalışmalarına Türk uzman ve siyasetçilerin dahil edilmesi isteniyor. Toplantıda ayrıca KDTP Yanova Şubesi'nin kurulması da karara bağlandığı yer alıyor.

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, UNMIK Şefi Joachim Rücker, ABD Kosova Özel Temsilcisi Frank Wisner, AGİT Misyon Şefi Werner Wnendt ile gerçekleştirdiği görüşmeler hakkında da Merkez Yönetim Kurulu üyelerine bilgi verdi.

Kosova Meclisinde Dil yasasının kabul edilme süreci ve diğer gelişmelerin de aktarıldığı toplantıda, UNMİK Şefi Rücker tarafından Dil Yasası'nı imzalandığı belirtildi. Yasanın Türk Toplumunun beklentilerini tamamen karşılamamasına rağmen mevcut duruma göre bir kazanç ve ilerleme olduğunu değerlendiren Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, bu süreçte KDTP'nin üstüne düşeni yaptığı yer alıyor. Bildiride, yasa hükümlerine bağlı Türklerin yaşadığı belediyelerde Türk Dilinin resmi kullanımda olması için gerekli işlemlerin başlatılması için komisyonun kurulduğu belirtiliyor.

Toplantıda yeni Anayasa konusu da ele alındı. Anayasa çalışma grubuna Türk uzman ve siyasetçilerinin de dâhil edilmesinin isteneceği belirtilen duyuruda, Kosova marşı ve bayrağının üzerinde çalışmaların başlatılması da karara bağlandığı bildirildi.

KDTP, ayrıca Yanova sakinlerinin istemi üzere KDTP Yanova Şubesi'nin kurulmasını da karara bağladı.

Merkez Yönetim Kurulu toplantısının gündeminde Kosova Sağlık Bakanlığı'ndaki gelişmeler de yer aldı. Bildiride Kosova Sağlık bakanlığı danışmanlarından konuyla ilgili bilgi istendiği vurgulanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious