KDV indirimi isdihtam getirdi

KDV indirimi isdihtam getirdi.31003
  • Giriş : 05.07.2009 / 18:12:00

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, "KDV indirimi sayesinde son bir ay içinde 550 kişiye istihdam sağladık" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde bir mağazanın açılışına katılan Boydak, Boydak Holding olarak 2008'de yüzde 12 büyüme kaydettiklerini, Bu yılın ilk 6 ayında ise yüzde 13'ü geçtiklerini söyledi.

Türkiye'de mobilya sektörünün geçen yıl 1,5 milyar dolarlık ihracatının yanı sıra 750 milyon dolarlık da ithalatı bulunduğunu anlatan Boydak, şöyle dedi: "Bu göstergeler, mobilya sektörünün cari açık vermediğinin en büyük kanıtıdır. Geçen yılın son çeyreğinde dünyada yaşanan global krizden ülkemizde etkilendi. Türkiye'de bankacılık sektörünün sağlam olması ve hükümetimizin son 6-7 yıl bankacılığı çok sıkı tutmasından dolayı bankalarda kriz yaşanmadı. Başbakanımız 'kriz teğet geçecek' demişti, bana göre de kriz bize teğet geçti. Mobilya gurubu olarak bakacak olursak, 1 Nisan'dan itibaren 3 ay süre ile KDV'leri yüzde 10 aşağı çektiler ve KDV yüzde 8'e düştü. Bu indirim sonunda bir yıl öncekine göre satışlarımızda yüzde 100 artış oldu. Yılın ilk 3 ayına göre de yüzde 50'lik bir artış yaşandı. Elimizde 1.5 milyar liralık stok vardı, hepsini erittik. Şimdi gelinen noktada müşteriye 15-20 gün sıra veriyoruz. Bu durum istihdama katkı sağladı, ihracatımızda da artış yaşandı. Hükümetimiz KDV indirimi 3 ay daha uzattı. Bu uzatma içinde başta Başbakanımız ve bakanlarımıza çok teşekkür ediyoruz."

İş adamlarının kriz tellallığını bırakıp insanların moral ve motivasyonu yüksek tutarak olumlu mesajlar vermeleri gerektiğini belirten Boydak, şöyle devam etti: "Mobilya sektörü desteklenirse daha çok yaygınlaşacaktır. Bu sektörde 251 bin aile ekmek yiyor. Bunları 4 ile çarparsan 1 milyonluk istihdam demektir. Daha bu sayıların içinde ham madde üreticileri ve nakliyeciler bulunmuyor. KDV indirimi sektörler açısından çok yararlı olmuştur. İnşallah sürekli devam eder. Biz ülkemizin Atatürk'ün dediği gibi müreffeh ülkeler seviyesine ulaşması için var gücümüzle çalışacağız. İstihdamı, ihracatımızı artıracağız. Memleketimizi uçurmaya hazırız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*