KDV yüzde 8'e inince kebapçılar fiyat arttırdı

KDV yüzde 8'e inince kebapçılar fiyat arttırdı.16050
  • Giriş : 11.01.2008 / 12:45:00

Yeni yılla birlikte gıda ürünlerindeki KDV'nin, yüzde 18'den yüzde 8'e inmesiyle ucuzlayan kebap, maliyet artışı gerekçe gösterilerek zamlanınca "kebap keyfi" kısa sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaklaşık 4 bin 500'e yakın kebap ve lokantacının bulunduğu Adana'da, yeni yılla birlikte birinci sınıf lokantalarda tescilli Adana kebabının fiyatı 6-6,50 YTL'den 5-5,50 YTL'ye, ikinci sınıf lokantalarda ise 5-4,50 YTL'ye kadar ucuzlayan kebaba zam geldi.

Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Aslan, son bir yılda et fiyatlarına 3 kez zam gelmesine rağmen bunu tüketiciye yansıtmadıklarını ancak, maliyet artışına esnafın daha fazla dayanma gücünün kalmadığını ifade etti.

Aslan, son zamlarla kemiksiz etin kilosunu 12 ile 14 YTL arasında değişen fiyatlarla satın aldıklarına işaret ederek, "Kebapçı meslektaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda yeni bir düzenlemeye gittik. Ancak, KDV'deki indirim sayesinde bunu vatandaşa hissettirmemiş olduk" dedi.

Bir kişilik Adana kebabının üst sınırını 6 YTL olarak belirlediklerini, KDV indiriminden önce de fiyatın bu seviyede olduğunu anımsatan Aslan, "Fiyat tarifelerini tüm üyelerimiz lokantalarının görünür yerine asmak zorunda" diye konuştu.

Aslan, uygulamaları gereği, 6 YTL'den aşağı kebap satışına müdahale etmediklerini ancak, 6 YTL'nin üzerinde satan olduğu takdirde odalarına şikayette bulunulabileceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious