Keban Baraj Gölü su arıtma tesisi ile kurtulacak

Keban Baraj Gölü su arıtma tesisi ile kurtulacak.17165
  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Keban Baraj Gölü, Elazığ'da kurulacak Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun en büyük su arıtma sistemi revizyon tesisi ile kurtulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Keban Baraj Gölü havzasında atık sulardan kaynaklanan çevresel bir katliamın yaşandığını belirterek, kuracakları AB hibe kaynaklı 'su arıtma sistemi revizyonu ve belt press uygulaması ile bunu önleyeceklerini vurguladı.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun en büyük su arıtma sistemi revizyon tesisinin tanıtımi için düzenlediği basın toplantısında bilgi veren Başkan Selmanoğlu, projenin ihale aşamasına geldiğini söyledi.
Projenin maddi kısmının büyük oranda AB hibe programınca karşılanacağının altını çizen Selmanoğlu, "2 kademeli projenin toplam milayeti 1 milyon 831 bin 364.73 Avdo'dur. AB hibe tutarı ise, bir milyon 648 bin 047.82 Avro'dur. Belediyemiz projeye; 183 bin 319. 90 Avro katkıda bulunacaktır. Rakamsal boyuta baktığımızda yüzde 89 AB hibesi, yüzde 11 ise belediyemizin katkısı olacaktır." şeklinde konuştu.
Selmanoğlu, proje ile atık suyun deşarj edildiği ortamlarda halk sağlığına ve ekolojik dengeye karşı menfi etkilerin en aza indirilmesini hedeflediklerini belirterek, şu anki sistemle il ve çevre belediyelerden gelen atık suyun, arıtma tesisinde geçtikten sonra Kehli Deresi kanalıyla Keban Baraj Gölü Havzası'na döküldüğünü bildirdi.
Belediye olarak yüksek yatırımlı çevre projeleri kapsamında hazırladıkları projeyle, tesisin revizyonunun gerçekleştirip, atık suların tamamını arıtmak istediklerini vurgulayan Selmanoğlu, "Projeyle Keban Baraj Gölü Havzasının kirlenmesi önlenecek. Elazığ ve çevre halkının sağlığı korunup yaşanan çevresel katliam son bulacaktır. Bu durum Keban Baraj Gölü havzasının kirlenmesini önleyecek. Böylece hedef grup, güvenli bir çevrede sağlıklı bir yaşam sürecektir." şeklinde konuştu.
Gerçekleştirilecek proje ile, yaklaşık 1 milyon insanın güvenli bir yaşam alanına sahip olacağını vurgulayan Başkan Selmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "1994 yılında Elazığ atık su arıtma tesisi kuruldu. Daha sonra 2 kademe olarak devreye sokulan tesisin birinci kademesinde 310 bin nüfusa hitap edecek olan saniyede 820 litre su debili devre faaliyete geçirildi. İkinci kademe olarakta 2020 yılı hedefli olup, 549 bin 958 nüfusa hitap eden tesis projelendirildi"
1999'dan sonra arıtma tesisinin ihtiyaca cevap veremez hale geldiğinin üzerinde duran Başkan Selmanoğlu, "Sular tam arıtılmadan Keban Barajı'na verilmeye başlandı. 2 yıllık çalışma ile yeni bir proje gerçekleştirdik. Hayati önem taşıyan bu projenin AB hibe programından geçmesi için büyük çalışma ve gayretlerimizi oldu." dedi.
Bu amaçla belediye olarak Avrupa Birliği Düzey 2 Bölgesel Kalkınma Programı çerçevesinde, yüksek yatırımlı çevre projeleri kapsamında su arıtma sistemi revizyonu projesi hazırladıklarını vurgulayan Başkan Selmanoğlu, projenin Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından kabul edildiyini hatırlattı.
Atık su Arıtma Tesisi Projesi'nin Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kabul edilen en büyük proje olduğunun kendilerine izah edildiği bilgisini veren Selmanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aynı zamanda proje turizm bölgesi açısından da büyük öneme sahip. Bu arıtma tesisi turizm, tarım ve ekonomi açısında da önemli bir gelişmedir."
Yaklaşık 4 trilyonluk projenin ihale kredisinin belediye hesabına yattığı bilgisene veren Selmanoğlu, "2 Nisan 2007 tarihinde projenin ihalesi yapılacak. AB kriterleri ile uyumlu 30 işletmeye tanıtım CD'leri göndererek, ihaleye davet ettik. Ayrıca ulusal basından bir gazetemizde de ihale ilan edildi." dedi.
Projenin bir yıl içinde biteceğini vurgulayan Başkan Selmanoğlu, Doğu ve Güneydoğu'nun en büyük AB destekli projesi olan su arıtma sistemi revizyonu projesinin 2020 yılına kadar Elazığ'ın ihtiyacını karşılayacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious