Keban'da su seviyesi 19 metre düştü

Keban'da su seviyesi 19 metre düştü.12453
  • Giriş : 20.11.2008 / 11:04:00

Türkiye'nin elektrik enerjisi üreten önemli barajlarından olan Keban Barajı'nın su seviyesi 843 metreden 824 metreye düşerek minimum düzeye yaklaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DSİ 9. Bölge Müdürü Nevzat Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl'ün aralarında bulunduğu DSİ 9. Bölge Müdürlüğüne bağlı illerdeki 20 barajda su seviyesinin minimum seviyeye düştüğünü söyledi.

Kar yağışlarının barajlardaki su seviyesini önemli oranda artırdığını belirten Aksu, ''2008 yılı kurak geçti. Şu anda bölgemizdeki 20 barajda su seviyesi minimum seviyeye ulaştı'' dedi.

Malatya'nın oldukça kurak bir il olduğunu anlatan Aksu, şunları söyledi:

''Kuraklığın yanı sıra yağmur da yağmadı bu sonbaharda. Bu yıl son ölçümlere göre en kurak 3. yılı yaşadık. Bu da bizi oldukça sıkıntıya soktu. Çiftçilerin sulamada kullanması için Çat Barajı'nın ölü havzasından pompa ile su aldık. İlave kuyular açmaya başladık. Bunlarla bir nebze olsun yöre halkının dertlerine derman olmaya çalıştık.''

2009 yılı için birtakım tedbirler almaya başladıklarını belirten Nevzat Aksu, ''Şerefhan Deresi'nin suyunu Çat Barajı'na geri vereceğiz. Su tutma özelliğini kaybetmeye başlayan Medik Barajı'na kapak koyup biraz daha hacmini artırmayı planlıyoruz. Özellikle vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda ilave kuyu ruhsatları verdik. Böylece bir nebze kuraklıklığı bertaraf etmeye çalışacağız'' dedi.

-KEBAN BARAJI'NDA DA SU SEVİYESİ DÜŞÜYOR-

Bölgedeki önemli barajlardan biri olan Keban Barajı'nda su seviyesinin 19 metre düştüğüne işaret eden Aksu, ''Keban Barajı'ndaki maksimum su seviyemiz 843 metre idi. Şu anda seviye 824 metre. Minimum seviyeye yaklaştık. Keban Barajı, 30 milyar metreküp su seviyesi ile Türkiye'nin can damarı olan barajlarımızdan biri. Burada elektrik enerjisi üretiliyor. Mümkün mertebe olumsuz düşünmemeye çalışıyoruz. Kış mevsiminin yağışlı geçmesini umuyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*