Kebapçılar sertifika aldı

  • Giriş : 07.02.2006 / 00:00:00

Türk Patent Enstitüsü'nce onay verilmesinin ardından başvuruda bulunan 100 lokantacıya Adana Ticaret Sanayi Odası'nda (ATO) düzenlenen törenle tescil belgesi verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşyerine 'Tescilli Adana Kebabı' belgesini almak ve lokantasına belgesini asmak isteyen işyeri sahipleri bugün tescil belgesini düzenlenen bir törenle aldı. Törene Türkiye'nin değişik değişik illerinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden (KKTC) bir esnaf da belgesini almak için hazır bulundu.

Törende konuşan Adana Kebabı Denetleme Komisyonu Başkanı Cahit Sınmaz, temelinde Adana Kebabı'nın gelecek kuşaklara aslına uygun olarak aynı damak lezzetinde taşınabilmesi sağlamayı kapsayan tescil kararının alındığını hatırlattı. 12 Eylül 2005 tarihinde Adana Büyükşehir, Seyhan ve Yüreğir Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği Adana Kebabı Festivali'nin yapıldığını da hatırlatan Sınmaz, festival ile Adana'nın isminin yılda birkez de olsa ulusal ve uluslararası boyutta gündeme gelmesini hedeflediklerini ifade etti.


ADANA, ADLİYE YERİNE KEBABIYLA ANILACAK

Kebapçılık ve lokantacılık yapanların Oda'ya başvurarak belirlenen kriterlerdeki kebabı tüketiciye sunmayı taahhüt eden sözleşmeye uyarak yapacakları kebapla işyerlerinin prestij kazanacağını savunan Sınmaz şöyle devam etti: "Tescil belgesi ve tanıtım levhası ile işyerlerine asıp müşterileri karşısında prestij sahibi olacaklar. Özellikle son yıllarda polis, adliye haberleriyle özdeşleşen imajının değişmesine katkı sağlamının yanında şehrimizin ve bölgemizin rekabet gücünün yükseltilerek ekonomik ve sosyal gelişiminin sağlanması düşüncesi doğrultusunda hareket ettik."

ATO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Münif Yeğenağa, ülke çapında büyük değeri bulunan Adana kebabının Adanalılar olarak kendilerinin de bu değere sahip çıkarak patent almak için edilen müracaat sonrasında şimdi de sertifika verileceğini söyledi. İlk zamanlarda çekilen sıkıntılardan sonra kebaba sahip çıktıklarını dile getiren Yeğenağa, Türkiye'nin birçok bölgesinden kendilerine müracaat edilmesi halinde taşıdığı kriterlere uygun tescil belgesinin verileceğini söyledi.

Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı ve komisyon üyesi Şefik Arslan da, Türk Patent Enstitüsü tarafından hazırlanan tescil belgesiyle bundan sonra Türkiye'nin neresinde olursa olsun bu belgeye sahip lokantada Adana kebabının rahatlıkla yiyilebileceğini vurguladı. Belgesi verilen işyeri sahipleriyle sözleşme de imzaladıklarını kaydeden Arslan, sözleşmede Adana Kebabının nasıl üretileceği ve nasıl hazırlanacağının yeraldığını anlattı. Konuşmaların ardından biri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden (KKTC) olmak üzere toplam 100 kişiye sertifikaları törenle verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious