Keçeciler'in iddiası: Sezer de siyasete hazırlanıyor

  • Giriş : 20.06.2008 / 00:35:00
  • Güncelleme : 20.06.2008 / 00:03:34

Özal döneminin ünlü siyasetçilerinden Mehmet Keçeciler'den şok açıklamalar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Keçeciler, Kanala TV'de katıldığı "Görüş Farkı" programında gazeteci Ömer Şahin'e açıkladı:

-Ahmet Necdet Sezer siyasete hazırlık yapıyor. Kemal Derviş'de öyle. İkisi birleştirilebilir

- Erkan Mumcu ANAP'ın başından ayrılıyor. Yerine Hüsnü Doğan geliyor

- Abdullah Gül yerine Vecdi Gönül aday olsaydı ANAP oy verecekti

Köşk tsunamisi Mehmet Ağar'dan sonra Erkan Mumcu'nun da başını yemek üzere. ANAP'ta bir dönem daha kapanıyor. Büyük umutlarla AKP'den istifa edip ANAP'ın başına geçen Erkan Mumcu siyasete veda etme noktasına geldi. ANAP'ın köklü isimlerinden Mehmet Keçeciler Kanala TV'de gazeteci Ömer Şahin'in hazırlayıp sunduğu "Görüş Farkı" programında Erkan Mumcu'nun parti liderliğini bırakacağını açıkladı. Keçeciler, Mumcu'nun yerine partinin başına merhum Turgut Özal'ın yeğeni olan Hüsnü Doğan'ın geleceği işaretini de verdi.

Kapatma davası sonrası yaşanacak muhtemel gelişmeleri değerlendiren Mehmet Keçeciler, ANAP'taki hazırlığı ilk kez açıkladı. ANAP'ın Türkiye'de meydana gelebilecek siyasi gelişmelere kendisini hazırladığını söyleyen Keçeciler, Erkan Mumcu'nun parti liderliğini bırakacağını söyledi. Keçeciler, yeni genel başkan adayı için Hüsnü Doğan ismini telaffuz ederek, "En azından biz Özal çizgisindeki Anavatan'a geri döndüğümüzü ve o çizgiyi devam ettirme azminde olduğumuzu kamuoyuna gösterebilecek bir değişim içindeyiz" dedi. Erkan Mumcu'nun bilgisi dahilinde Mehmet Keçeciler ve Oltan Sungurlu gibi partinin ağır toplarının Hüsnü Doğan'a genel başkanlık teklifini götürdüğü öğrenildi. ANAP'taki bu yeni gelişmenin bir hafta içinde netleşmesi bekleniyor.

Keçeciler'in iddiası: Ahmet Necdet Sezer'de siyasete hazırlanıyor

Tecrübeli siyasetçi Mehmet Keçeciler, yelpazenin sol kanadında da yeni siyasi oluşum çabaları olduğunu söylerken ilginç bir iddiada bulundu. Keçeciler, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de siyasi hazırlık içinde olduğunu söyledi. Keçeciler, "Sayın Sezer'in hazırlığı var. Sayın Kemal Derviş'in de var. Hepsi birleşebilir, bir potaya sokulabilir"dedi.

Mehmet Keçeciler, eşi başörtülü olduğu için tartışma konusu olan ilk siyasetçilerden. ANAP'ın ikinci adamlığına kadar yükselmesine rağmen eşinin kıyafeti yüzünden uzun süre bakan yapılmadığı da söylenmişti. Keçeciler, başörtüsünden dolayı ANAP'ın genel başkanı olmadığını itiraf etti. Merhum Turgut Özal'ın kendisini çağırarak, "Bak Mehmet. Ben Muhafazakarım, sen de öyle. İkimiz birden olmaz. Aday olma" dediğini, bu yüzden ANAP liderliğine aday olmadığını söyleyen Keçeciler, "Aday olsam ne Mesut Yılmaz olurdu ne de Yıldırım Akbulut" dedi. Keçeciler, kendisini aday yaptırmayan ve Abdullah Gül'e karşı çıkan gücün aynı olduğu mesajını da verdi. Bu güçlerin kimler olduğu konusunda ise şunları söyledi:" Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında asker-sivil ayrımı yapılır. Askere ayrı, sivile ayrı muamele olur. Bu gerçeği bilmeden Türkiye'yi idare edemezsiniz.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında asker sivil ayrımı yapılmaktadır. Bu gerçeği bilmezseniz, Türkiye'yi idare edemezsiniz. Bu güçleri bileceksiniz. Söylemek doğru değil. Bu memlekette hep beraber 27 Nisan'da e-muhtıra görmedik mi? Anayasa Mahkemesi Anayasa'da böyle bir hüküm yokken 367 kararını vermedi mi?Türkiye'deki kurumların belli olaylarda belli reaksiyonları vereceğini bilmelisiniz. Bu memlekette başı açık, başı örtülü hanımlar arasında barış içinde yaşıyorlar, hiçbir problem yok. Ne vakit devletin kapısına gelirseniz, orada kavga çıkar. Onlar kendileri çıkarmaz. Ama böyle bir kavga var. İnkar edemezsiniz. Memleketi idare edenler bunun böyle olacağını bilmelidirler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious