Kedi besleyenler dikkat!

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Kedi besleyenlerde kuş gribi kapma riskinin daha fazla olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Airlangga üniversitesinden Dr. Çiarul Enver Nidom, Endonezya'nın Cava adasındaki 4 bölgede kanatlı hayvan pazarları yakınında yaşayan 500 kadar kedinin kan örneklerini alarak inceledi. İnceleme sonunda her 5 kediden birinde kuş gribi virüsü antikoru bulundu. Sonucun, bu kedilerin bir şekilde virüsü aldıklarını gösterdiği belirtildi.
Rotterdam'daki Erasmus üniversitesinden Dr. Albert Osterhaus, 1918'deki salgının, insanlara muhtemelen, virüsün bedenlerinde mutasyona uğradığı domuzlardan geçen bir kuş gribi salgını olduğunu hatırlatarak, bir kuş gribi salgının ortaya çıkması durumunda, kedilerin kuşlardan ve kuş pisliklerinden uzak tutulması gerektiğini ifade etti.

Osterhaus, bu durumda kedilerin evden dışarı bırakılmaması ve hasta oldukları takdirde hemen kuş gribi testine tabi tutulmaları gerektiği uyarısında bulundu.

2004 yılındaki salgında Tayland'daki bir hayvanat bahçesinde, kedigillerden kaplanlar ve leoparlarla, Bagkok'ta bir evde beslenen kedilerin tümü telef olmuştu. Geçen yıl da Almanya'da kuş yiyen 3 kedi ölmüştü.

Aynı yıl yapılan bir araştırma, virüsün sadece kuş yiyerek değil, kediden kediye de bulaşabildiğini gösterdi.
Bilim adamları, kedilerde mutasyona uğrayan virüsün, kedilerden insanlara ve nihayet insandan insana bulaşmasından endişe ediyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious