Kedinin ısırdığı genç öldü

  • Giriş : 07.10.2007 / 20:08:00

Beykoz'da bir fast food restoranda çalışan Savaş Öztürk, hastalıklı bir kedinin ısırması sonucu ender rastlanılan "Weil Hastalığı"na yakalanarak hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öztürk ailesi işyeri hakkında güvenlik tedbirleri alınmadan personel çalıştırıldığını ve oğullarının ölümünden sorumlu tuttukları firma hakkında dava açtı.

Edinilen bilgiye göre İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Meslek Yüksek Okulu mezunu Savaş Öztürk, ikiz kardeşi Barış Öztürk'ün dershane masraflarına katkıda bulunmak için bir fast food restoranın Beykoz Anadolu Hisarı'ndaki şubesinde çalışmaya başladı. 2 yıl önce meydana gelen olay iddiaya göre şuyle gelişti: "Restoranın bahçe bölümünde oturan müşterilerden bazıları yemek artıklarına gelen sokak kedilerinden rahatsız olunca durumu fast food yetkililerine bildirdi. Bunun üzerine restoran yetkilileri Savaş Öztürk'e kedileri yakalayarak dışarı atması için talimat verdi. Yakalamak istediği kedilerden biri tarafından ısırılan Öztürk, bir süre sonra halsiz düştü. Öztürk, işletme müdürünü durumdan haberdar ederek bir sağlık kuruluşuna gitmek istediğini belirtmesine rağmen kendisine izin verilmedi. İddiaya göre Öztürk yaralı olmasına rağmen mesai bitimine kadar çalışmak zorunda bırakıldı. Mesai bitiminden sonra fenalaşınca iş arkadaşları tarafından önce yakında bulunan bir arkadaşının evine getirilen Öztürk, ailesine haber verilmesinin ardından Beykoz Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı."

Yapılan tetkiklerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmayınca "kuduz" ve "tetanoz" aşıları yapılan Öztürk taburcu edildi. Ancak durumunda bir iyileşme olmayan ve ishal, kusma, ateş ve titreme şikayetleri beliren Öztürk tekrar Beykoz Devlet Hastanesi'ne getirildi. Ardından Çapa Tıp Fakültesi Acil Dahiliye Ünitesi'ne sevk edildi. Yapılan kapsamlı tetkikler sonucu "Weil Hastalığı" teşhisi konulan Öztürk, 14 gün sonra yaşamını yitirdi.

Oğullarını toprağa veren Öztürk ailesi fast food restoranı aleyhinde Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Restoran yetkilileri hakkında ölüme sebebiyet vermek ve zamanında hastaneye götürmedikleri gerekçesiyle 7 bin YTL, destekten yoksun kalma suçlarından 2 bin YTL maddi ve 1000 YTL manevi tazminat davası açıldı.

Baba İbrahim Öztürk firmanın kusurlu olduğunu ileri sürerek davanın takipçisi olacağını belirtiyor. Olayı anlatan Öztürk şunları söyledi: "Oğlumun çalıştığı işyerinde bir kedinin dışarıya atılması işveren tarafından isteniyor. Oğlum kediyi yakalayarak dışarıya atmak istiyor. Çocuğum kedi tarafından ısırılıyor ve bunun sonucunda bir virüs kapıyor. Tüm çabalarımıza rağmen oğlumuzu kurtaramadık. Bu hastalık Weil hastalığı olarak biliniyor. Daha çok lağım farelerinden bulaştığı söyleniyor. Olay günü işletme yetkilileri oğluma kedinin dışarıya çıkarılması gerektiğini söylüyorlar, oğlumun itiraz etmek gibi bir şansı yoktu o an. Mecburen kediyi bir şekilde yakalayarak dışarıya atması gerekiyordu. Fakat bu işlem sırasında oğlum kedi tarafından ısırılıyor ve tırmalanıyor, bu şekilde de kediden virüsü kapıyor. Oğlumu kedi ısırınca işyeri yetkililerinin de yapması gerekenler yapmadıkları görülüyor. İlk önce oğlumu kuduza karşı aşılatmalılardı, ne yapılması gerekiyorsa onlar yapılmalıydı. Ama işveren hiçbir çaba sarf etmediği gibi aynı gün ve ertesi günler de oğlumu çalıştırmaya devam ediyor. Daha sonra oğlum işyerinde çalışırken rahatsızlanmasına rağmen yine bir hastaneye götürülmemiştir. En azından bize oğlumun başına gelenler bildirilmeliydi, böylece biz bir an önce gerekeni yapabilirdik. Oğlumu kedinin ısırması olayında işyerinin çok büyük kusuru vardır. İşyeri yeterli güvenlik tedbiri almadığı gibi çalışanlara da yeterli güvenlik eğitimi vermemiştir ve gerekli aparatları da mevcut değildir. Böyle olmasına rağmen oğlumu kediyle baş başa bırakıp virüs kapmasına sebep olmuşlardır. Ben işyerinin bu konuda büyük bir kusur işlediğini düşünüyorum."

Savaş Öztürk'ün ikiz kardeşi olan Barış Öztürk de, kardeşinin fedakarlık göstererek kendi dershane masraflarına katkıda bulunmak için restoranda çalışmaya başladığını ifade ediyor. öztürk şunları anlattı: "Olayın olduğu gün Savaş sabah vardiyasından geleli iki saat olmuştu, ama işyeri tekrar çağırdı. Ben gitmesini istemedim ama bana 15 günlük alacağı olduğunu, parasını aldığı takdirde dershane masrafını ödeyebileceğimizi söyleyince ben de gitmesini söyledim, o da tekrar işe gitti. Maaşını önceden alabilmiş olsaydı hemen çıkacaktı zaten oradan. Akşam olunca işten dönmedi, ben hala çalıştırdıklarını düşünmüştüm. Merak edip telefon açtım ama bana cevap vermedi. Daha sonra işyerinden bir arkadaşı aradı ve Savaşın bir kedi tarafından ısırıldığını söyledi. Kardeşim olaydan sonra hemen çalıştığı işyerinin yetkililerine durumu bildirmiş ama kimse önemsememiş."

Daha çok fare gibi kemirgenlerde bulunan bir virüsle insanlara bulaştığı bilinen Weil Hastalığı'nın sarılığa, böbrek ve karaciğer yetmezliğine yol açtığı, erken tanı ve tedavi olmadığı takdirde ölüme neden olabildiği biliniyor.

Leptospiroz (Weil Hastalığı dahil)

Etken: Leptospira cinsinin çeşitli spiroketleri.

Bulaşma Yolu: Enfeksiyon; deri (özellikle cilt aşınması) veya mukozaların; enfekte hayvanların, özellikle de sıçanların idrarları ile mikrop bulaşmış olan su, ıslak toprak ya da sebzelere temas etmesi sonucu gelişir. Enfeksiyon zaman zaman enfekte hayvanların idrar veya dokuları ile doğrudan temas, ya da enfekte sıçanların idrarı ile mikrop bulaşmış olan gıdaların tüketilmesi yolu ile bulaşır.

Hastalığın Seyri: Leptospiral enfeksiyonlar birçok farklı klinik formda görülebilir. Genellikle ani ateş yükselmesi, baş ağrısı, kas ağrısı, titreme ve ciltte döküntü ile başlar. Hastalık; menenjit, hemolitik anemi, sarılık, karaciğer-böbrek yetmezliği gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Coğrafi Dağılım: Dünyanın her yerinde görülebilir. En yaygın olduğu yerler Tropikal bölgelerdir.

Aşı: Mevcut değildir. Hastalığın, mesleki bir tehlike olduğu yerlerdeki çalışanlar için yerel türlere karşı aşılar vardır ancak bir çok ülkede satılmamaktadır.

Önlemler: Kanallar, göletler, nehirler, akarsular ve bataklıklar gibi mikroplu olma ihtimali bulunan yerlerde yüzmekten ve sularla oynamaktan kaçınılmalıdır. Kemirgenlerle temas etmekten kaçınılmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious