Kefiye Yahudi karşıtlığı mı?

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

İsrail'i kontrol güç kullanmakla suçlayan İspanya Başbakanı protestolarda taktığı kefiye yüzünden eleştiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zapatero, dün Sosyalist Parti'nin kongresinde İsrail'in saldırılarını eleştirdi ve bir gencin kendisine verdiği Filistin lideri Yaser Arafat'la özdeşleşen kefiyeyi omuzuna sardı.

Başbakan'ın omzunda kısa bir süre duran kefiyeyle fotoğrafının yayınlanması, İsrail'de tepkilere yol açarken İspanya'da da siyasi tartışma başlattı.

El Periodico gazetesi, olayı bir hata olarak gördü, ama İsrail büyükelçisini ve muhalefetteki Halkçı Parti'yi tepkileri nedeniyle eleştirdi. Gazeteye göre, Lübnan'da 300'den fazla sivilin hayatını kaybetmiş olması İsrail'e durması için çağrı yapma yetkisini veriyor.

El Pais de El Periodico ile aynı fikirde: ''Lübnan'ın bombalanması Hamas ve Hizbullah'ın kışkırtmalarından daha haklı görülemez. Kimse, politikasının sorgulanmasını reddetmek için kendini 'evrensel bir günah keçisi statüsünün' arkasına saklamasın.'' Gazete, 'İsrail hükümetinin politikalarını eleştirmenin Yahudi karşıtlığı olmadığını vurguladı.

El Mundo gazetesi ise, ''Kefiye olayının bahanesi olamaz'' görüşünde ve Başbakan Zapatero'yu, İspanya diplomasisi için en münasebetsiz zamanda, çevresine genç Filistin destekçilerini alarak sorumsuzca davranmakla suçladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious