Kekliklerle 'keneyle mücadele'

Kekliklerle 'keneyle mücadele'.16717
  • Giriş : 07.04.2009 / 16:13:00

Çorum'da yaz aylarında ölümlere neden olan kenelerle mücadele için doğaya 500 kınalı keklik salındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çorum genelinde geçen yıl 9 kişinin ölümüne neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olan kenelerle mücadele çalışmaları sürüyor. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi tarafından 500 kınalı keklik merkez Çomar Deresi çevresi ile Bayat ve Alaca ilçelerinde doğaya bırakıldı. Çorum kent merkezine 3 kilometre mesafede bulunan Çomar Deresi'ndeki kekliklerin bırakıldığı yerde 2 yıl önce bir vatandaş kene ısırması sonucu hayatını kaybetmişti.
Vali Mustafa Toprak, Çevre ve Orman Müdürü Ziya Çöpür ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mahmut Temel'in katıldığı keklik salımında avcılar da yer aldı. Vali Mustafa Toprak ve beraberindekiler, görevlilerin yardımları ile sandıklardan çıkarılan keklikleri gökyüzüne fırlattı.

Doğal hayatın korunması adına yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Milli Parklar Şube Müdürü Mahmut Temel, Yozgat Üretme İstasyonu'ndan getirilen 500 kınalı kekliğin doğaya bırakıldığını söyledi. Keklik avının yasak olduğunu hatırlatan Temel, 2009 yılında il genelinde bin sülün salacaklarını sözlerine ekledi.

Çorum Valisi Mustafa Toprak ise, kenelere karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu. Arazide çalışanların evlerine döndüklerinde vücutlarını kontrol etmeleri gerektiğini anlatan Vali Toprak, kenelere karşı köylerde bilgilendirme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Toprak, "Yinede insanlarımız kenedir, bundan bir şey olmaz diyor. Tedbirli olmak lazım. Havaların ısınmasıyla birlikte kenelerde hareketlendi. Ağustos ayının sonuna kadar dikkatli olmak lazım. Dışarı çıkmamak gibi bir şey olmaz ama önemli olan korunmayı bilmektir. Bilinçli davranmak en iyisi. Bu konuda hastane ve sağlık ocaklarındaki uzman çalışanları hizmet içi eğitimden geçirdik." dedi.
Öte yandan doğaya salınan kekliklerin yılda 1 milyona yakın süne ve keneyi yediği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*