Kel kalmaktan korkma!

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

ETG saç dökülmesini durduruyor, saçları canlandırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İthalatçı firma tarafından Conrad Otel'de düzenlenen konferansta konuşan ETG cihazını geliştiren projenin koordinatörü, Kanadalı Prof. Dr. Maddin, erkeklerin yüzde 50'sinde 50 yaşına kadar cinsiyetlerine has kelliğin oluşabileceğini, erkeklerin yüzde 40'ının 35 yaşına kadar saçlarının yüzde 35'ini, 60 yaşına kadar da saçlarının yüzde 60'ını kaybettiklerini belirtti.

Prof. Dr. Maddin, kadınların ise yüzde 25'inin menopoz öncesi, yüzde 38'in ise menopoz sonrası alınlarında saç çizginin gerilemesine maruz kaldıklarını kaydetti.

Elektrik enerjisi ile saç dökülmesini durdurarak, saçları canlandırmaya yönelik tasarlanmış ETG tedavisinde saçlı deriyi uyarmak için düşük frekanslı ve düşük yoğunluklu elektrostatik ritmik darbelerin yarattığı etkinin kullanıldığını anlatan Prof. Dr. Maddin, klinik deneyler sonucunda ETG'nin herhangi bir yan etkisinin olmadığının anlaşıldığını ifade etti.

Prof. Dr. Maddin, "Kadın ve erkeklerde saç dökülmesine karşı kullanılan bu cihaz tamamen güvenli. ETG tedavisi sırasında 1 dakikalık cep telefonu ile konuştuğumuzda maruz kaldığımız elektromanyetiğin 50 binde 1'inden daha az bir manyetik alan etkisinde kalmaktayız" diye konuştu.

Saç dökülmesinin, şeker veya tansiyon hastalığı gibi sürekli tedavi gerektiren bir durum olduğuna işaret eden Prof. Dr. Maddin, haftada bir uygulanması gereken bu tedaviye belli bir süre geçtikten sonra ara verilebileceğini, uzun ara verilmesinin ise tedaviyi olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Prof. Dr. Maddin, tedavinin gençlerde daha olumlu sonuçlar gösterdiğini, ileri yaşlarda ise bu etkinin daha az olduğunu bildirdi. Kemoterapinin neden olduğu saç dökülmesine karşı da ETG'nin koruyucu nitelikte, güvenli ve etkin bir tedavi şekli olarak öngörüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Maddin, bu şekilde kanser hastasının da moralinin yüksek tutulmasının sağlanabildiğini bildirdi.

ETG tedavisinin haftada bir kere 12 dakikalık seanslar olarak yapılması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Maddin, genelde ortalama 12 hafta sonra saç dökülmesinin durdurulduğunu, en az 9 ay süren tedavi sonucunda da saçın geri kazanımının başladığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious