Kelaynakların üremesi canlı yayınla internette

Kelaynakların üremesi canlı yayınla internette.12110
  • Giriş : 19.04.2008 / 11:15:00
  • Güncelleme : 19.04.2008 / 11:41:11

Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde koruma altında tutulan kelaynakların kuluçka ve yavrulama dönemleri, internet üzerinden canlı yayında izlenmeye başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birecik Kaymakamlığınca geçen yıl yaklaşık 20 bin YTL harcamayla Kelaynak Üretme İstasyonuna, internet üzerinden kapalı devre canlı yayın yapabilecek teknik donanıma sahip araç, gereç ve jeneratör ile 4 kamera satın alındı.

İstasyondaki kafeslerin bulunduğu alana yakın yerlere kurulan kameralar sayesinde yavrulama dönemindeki kelaynakların bütün hareketleri kayıt altına alınmaya başlandı.

Test çalışmalarının tamamlanmasının ardından kelaynakların bulunduğu kafesler ile üretme istasyonunun genel görüntüsü, Birecik Kaymakamlığının www.birecik.gov.tr adlı internet sitesi üzerinden canlı olarak izlenmeye açıldı.
-KOLONİYE 12 YENİ BİREY KATILDI-

Kaymakam Tuncay Sonel, kelaynakların kuluçka dönemleri, yumurtadan çıkışları ve beslenmeleriyle ilgili görüntülerin ''www. birecik.gov.tr'' adresinden canlı yayında izlenebildiğini söyledi.

Dünyada yalnızca Fas'ta ve Birecik'te koloniler şeklinde yaşamlarını sürdürebilen kelaynakların nesillerinin devamını sağlamak amacıyla son yıllarda önemli çalışmalar yaptıklarını aktaran Sonel, bu sayede üretme istasyonundaki sağlıklı kelaynakların sayısının geçen yıl 105'e ulaştığını anımsattı.

Şubat ayında doğaya bırakılan ve şu anda Fırat Nehri çevresindeki kalsit kayalıklarda yaşamlarını sürdüren kelaynaklara 12 yeni bireyin katıldığını aktaran Sonel, kuluçka dönemi sonunda toplam kelaynak sayısının 130'u aşacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Bölgede bolluk ve bereketi simgelediğine inanılan ve yöre insanı için ayrı bir önemi bulunan kelaynakların, dünyanın her yerinden izlenebilmesine olanak sağlamak için geçen yıl üretme istasyonunda internet üzerinden kapalı devre canlı yayın yapmaya karar verdiklerine işaret eden Sonel, şunları söyledi:

''Kelaynakları iyi koruyup kollamamız gerekiyor. Amacımız bu kuşların sayısını çoğaltarak, gelecek nesillere aktarmak. Kelaynakların kuluçka ve yavrulama dönemleri artık internet üzerinden canlı yayında izlenebilecek. Amacımız dünyanın neresinden olursa olsun internet ortamında bulunan herkesin kelaynakları izlemesine olanak sağlamak. Bunu gerçekleştirdik. Çok mutluyuz.''

Tuncay Sonel, ilçenin sembolü kelaynakların neslinin tehlikeye girmesine neden olan zirai ilaçların kullanımına sınırlama getirilmesi konusunda da çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious