'Keldani Soykırımı safsata çıktı'

  • Giriş : 24.01.2006 / 00:00:00

Geçtiğimiz aylarda Anadolu'da soykırıma uğradıklarını söyleyen Keldaniler Fransa'da soykırım anıtı dikmesine yönelik tartışmalar devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Derginin haberine göre tarih boyunca Anadolu'da hiçbir zaman 250 bin Keldani'nin yaşamadığı delilleriyle ortaya konuluyor. Haberde 1915 tehcirinden önce yapılmış nüfus sayımları kayıtlarına göre Türkiye coğrafyasında 30 bin Keldani'nin yaşadığı arşiv belgeleriyle tespit ediliyor.
Soykırımların tam bir safsata olduğunu söyleyen Keldani-Asuri Cemaati Ruhani Reisi ve Patrik Vekili Peder François Yakan, Anadolu'da 250 bin Keldani'nin soykırıma uğradığını söylemek doğur olmaz diyor;" O tarihte Anadolu'da Keldani nüfusu ancak o kadardı. Hepsi mi yok edildi? Tarihi çarpıtma gerçekleri inkar etme var bunda. Tarihin belirli dönemlerinde bir takım problemler çıkmış olabilir bundan Müslümanlar kadar Erminler onlar kadar da Keldaniler zarar görmüştür. Ciddi bir kargaşa vardı ve bunun acı sonuçları oldu. O zaman soykırım bunun neresinde var diye sormak lazım." Yakan bin soykırım anıtının açılması bile bir anlam ifade etmeyeceğini söylüyor; "Bu gösterişli işlerle bir şey elde edilmez. Fransa'dakiler kimsesiz insanlar keşke Türkiyemiz bunlara sahip çıksa. Soykırım anıtının dikildiğini gazetelerden öğrendim kimse bana bir şey danışmadı böyle bir olayın olup olmadığı bile sorulmadı."

Katolik cemaatine sahip olan Keldaniler şuanda Türkiye'de sadece İstanbul'da yaşıyor. Cemaatin sayısı bin iken buna mülteci olarak Irak'tan gelenler katılanca bu rakam 5 bine kadar çıkıyor. Aramice ve Türkçe ibadet eden Keldaniler kendi eski dini ritüellerini hala yaşatan bir topuluk.

Haçlı Seferleri Doğu Kilisesi'ne karşıydı

Aynı zamanda tarihçi olan Keldani Camaati Ruhani Reisi François Yakan, Haçlı Seferleri'nin Müslümanlar dan ziyade Doğu Kilisesi'nin gücünü kırmak için düzenlendiğini de ileri sürüyor. Aksiyon Dergisi'ne konuşan Yakan Vatikan 'nın ve şuandaki papa'nın bu durumu bildiğini ve ellerinde belgeler olduğunu söylüyor;" Benim söylediklerim bir tez ya da bir iddia değil. Ben olanı söylüyorum. Elimizde belgeler, yazışmalar ve tarihe düşmüş kayıtlar var. O tarihlerde Doğu kiliselerine bağlı 80 milyon insan ve 225 mitranlık Episkoposluk vardı. Bu insanlar yok edildi. Episkoposluk'lar önce 80'e sonra 40'a kadar indi. Kiliseler yağmalandı. Tarihçiler bu konuyu yeniden ele almalı.Haçlı seferleri bilindiği şekliyle başlamamıştı. Ama Müslümanlar da büyük zarar gördü."

Haçlı Seferlerinden dolayı eski Papa II. John Paul'un Müslümanlardan özür dilemesini de şöyle yorumluyor;" Müslüman kardeşlerimizden özür dilmiş olması bizim için yeterliydi. Ayrıca bizden özür dilemesi de gerekmiyor. Bizim kardeşlerimizle ayrı bir noktamız yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious