Kelebekler otoyolu trafiğe kapattırdı

  • Giriş : 28.03.2008 / 13:52:00

Tayvan'da çevre duyarlılığı otoyol kapattırdı. Ülkenin ana ulaşım arterlerinden 3 numaralı otoyol, kelebeklerin göç yolu üzerinde olduğu için kısmen trafiğe kapatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

'Euploea' olarak bilinen mor ipekotu kelebekleri, her yıl Tayvan'ın güneyinden kuzeyine göç ediyor. Yüzbinlerce kelebeğin katıldığı bu göçün en zor kısmı ise 3 no'lu otoyolun Linnei kısmı. Ulaşım durdurulmazsa otoyolun üzerinden uçmaya çalışan kelebeklerin çoğu araç trafiği nedeniyle ölüyor.

Dakikada binlerce kelebeğin uçtuğu otoyolda sürücüler de zor anlar yaşıyor. Tayvan Otoyol Genel Müdürlüğü (OGM), otoyolun göç yolu üzerinde kalan kısmını her yıl bu zamanlar kısmen trafiğe kapatıyor. Kararla birlikte hem kelebeklerin göç yolu emniyete alınıyor, hem de sürüş trafiğindeki güvenlik sağlanıyor.

OGM Genel Müdürü Lee Thay-ming, Euploea kelebeklerinin Tayvan'a özgü bir kelebek türü olduğunu, bu türü korumak için üzerlerine düşen görevi yaptıklarını söyledi.

Dünyada sadece iki yerde yaşayan Euploea kelebeklerinin göçü, bilimsel çalışmalara da konu oldu. Göç yolu üzerinde bekleyen araştırmacılar, yakaladıkları kelebeklerin üzerine nerede ve hangi gün yakalandığını temsil eden rakamlar yazıyor. Böylece kelebeklerin hangi hızda ve nasıl göç ettikleri araştırılıyor.

Euploea, ipekotuyla beslenen kelebeklerin mor beneklilerinde verilen isim. Her yıl mart sonu, nisan başında göç eden kelebeklerin bu yıl 26 Mart - 6 Nisan arasında göç etmesi bekleniyor. Bu yıl göçün başladığı günden itibaren dakikada 6 bin kelebek otoyoldan geçti. Euploea genellikle sabah saatlerinde uçtuğu için günlük sayı 100 bin civarında. Göçün en yoğun olduğu 3 Nisan 2005'te dakikada 11 bin, toplamda 1 milyon kelebek bölgeden geçmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious