Kelimelerinizle hipnotize edin

Kelimelerinizle hipnotize edin.7543
  • Giriş : 05.11.2008 / 09:16:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 22:44:20

Joe Vitale’nin ‘Lütfen bu kitabı iyi amaçlar için kullanın’ dediği Kelimelerle İkna Etmenin Yolları, ne yazarsak yazalım okuyucunun dikkatini çekmek için ihtiyacımız olan şeyin ‘bir fark’ olduğunu ve o farkın da hipnotik yazımdan geçtiğini anlatıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pazarlamanın, satışın ya da reklamın diyelim en önemli, aslında en temel hedefi ikna etmek değil mi? Kelimelerin gücünden faydalanarak, tüketicinin zihnine odaklanmak ve onun verilmek istenen mesaja odaklanmasını sağlamak... Davranış biçimlerine etki etmek, kararlarını şekillendirmek... İşini iyi yapan reklam yazarlarının, pazarlamacıların hatta işini iyi yapan edebiyatçıların yaptığı şey bundan başkası değil... Karşı konulması mümkün olmayacak şekilde yazmak... Yani gözlerinizi sayfaya kilitleyen; tümünü okumaktan kendinizi alıkoyamadığınız, kolay kolay da unutmadığınız, adeta hipnotize olduğunuz yazılar yazmak...

Hepimizin hayatı boyunca 'hipnotik yazım' tekniğinden bir şekilde nasibini almış bu tür metinlerle karşılaştığımızı söylüyor Joe Vitale. Ve şöyle devam ediyor: “Mesela tamamen odaklandığınız bir mektubu ya da bir kitabı düşünün. Zamanın nasıl geçtiğini unutmuş muydunuz? Biri sizi çağırdı da siz onu duymadınız mı? Okuduğunuz şeyle o kadar ilgiliydiniz ki başka bir şeyin önemi yok gibiydi değil mi? Gerçekle yüzleşin. Hipnotize edilmiştiniz.”

'Hipnotik yazım' hakkında Vitale tarafından kaleme alınan Kelimelerle İkna Etmenin Yolları, yazı diliyle insanların algısını nasıl değiştirebileceğimizi anlatıyor. Kendisi de bu yöntem kullanılarak yazılan kitap hakkında yazarı uyarıyor: “Kitap boyunca kendinizi hafif bir hipnotik trans içinde bulacaksınız ve bu transtan çıkana kadar bir transta olduğunuzu fark etmeyeceksiniz. Sorun yok, bu sizin sadece uyanık hipnoz içinde olduğunuz anlamına geliyor.”

Ruhaniyet ve pazarlama
Pazarlama konusunda danışmanlık hizmeti veren Hypnotic Marketing Inc.'in başkanı olan Joe Vitale, aynı zamanda lisanslı bir metafizik pratisyeni, bir Chi Kung doktoru ve sıkı durun, bir hipnoterapist. Kendine has bir üslupla, çalışmalarında aslında çok da yan yana görmeye alışık olmadığımız ruhaniyet ve pazarlama zekâsı gibi iki kavramı bir araya getirdiği için 'internet budası' olarak da bilinen Vitale'in kuşkusuz en önemli vasfı yazarlığı. The Key ve There's A Costumer Born Every Minute gibi çok sayıda kitabı ve bağımsız makalesi bulunan ve dünyanın her yerinde yoğun bir okuyucu ilgisine sahip olan yazarın Kelimelerle İkna Etmenin Yolları adlı çalışması ise hipnotik yazım konusuyla ilgili 1985 yılından beri yürüttüğü çalışmaların genişletilmiş, gözden geçirilmiş ve güncellenmiş hali.

Eğlendirerek yazın
Kitabında hipnozun yazım diline ki yazarın asıl göndermede bulunduğu pazarlama, satış ve reklam için üretilen metinler- uygulanması halinde satışa yapacağı katkılardan bahseden Vitale, kitap boyunca çok sayıda önemli tavsiye ve fikre yer verirken aynı zamanda değerli referanslarda da bulunuyor. Öte yandan kusursuz bir satış ortamı için gerekli hipnotik kelimeleri belirleyip okuyucularıyla çok önemli bir sırrını paylaşır gibi paylaşan yazar, bu kelimeleri potansiyel tüketiciyi motive etmek ve istenilen şekilde davranmaya yöneltmek üzere nasıl kullanacağımızı gösteriyor. Bunu yaparken de “İnsanların zihinleriyle oynayıp onları kontrol etmekten bahsetmiyorum. Onları eğlendirmekten söz ediyorum” demeyi de ihmal etmiyor.

Pazarlamanın asıl amacı 'tüketiciyi ikna etmek' olunca bu konuda kuşkusuz sayısız kitap var bugüne dek yazılıp çizilmiş. Ancak Vitale'nin çalışması ürün ya da hizmet olarak ne sunuyorsanız sunun, metninizi okuyan kişileri tam olarak nasıl etki altına alabileceğinizin kesin, net ve aslında uygulaması gayet basit kurallarını anlatıyor. Üstelik sadece pazarlama da değil; ister patronunuza gönderdiğiniz bir e-posta mektup, ister sevgilinize yazdığınız bir aşk mektubu, ister bir reklam kampanyası için hazırladığınız slogan, ister yöneticilerinize yapacağınız bir proje sunumu olsun, işiniz ne zaman kelimelere düşerse size yardım etmeye hazır. Yeter ki zihninizdeki kelimeleri doğru şekilde kullanabilin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*